Materiał Partnera

Jakie są największe zalety sieci światłowodowych?

Jakie są największe zalety sieci światłowodowych?

Sieci światłowodowe zrewolucjonizowały branżę telekomunikacyjną. Wykorzystuje się je do przesyłania sygnału telefonicznego, telewizyjnego oraz Internetu od sprzedawcy do odbiorcy i to bez pośredników. Daje to nieograniczone możliwości przesyłu danych i sprawia, że przekazywane tą drogą informacje są lepiej zabezpieczone przed atakami hakerów. Jak działają światłowody i komu zlecić wykonanie takiej sieci?

Co odróżnia światłowody od tradycyjnych kabli miedzianych?

Światłowody wykonane są z włókna szklanego, a przesyłanie danych odbywa się za pomocą światła. Taka konstrukcja sieci gwarantuje jej ponad 25-letnią żywotność. Instalacja światłowodowa jest odporna na zakłócenia elektromagnetyczne, na które narażone są tradycyjne przewody. Wyróżnia się bardzo dużymi możliwościami transferowymi i doskonałą stabilnością. Światłowody zapewniają użytkownikom dostęp do szybkiego Internetu i wysokiej jakości sygnału telewizyjnego. Sieć rzadko ulega usterkom i jest niepodatna na działanie nieprzyjaznych czynników atmosferycznych, takich jak np. śnieżyce czy wichury.

Jak podłączyć światłowód do domu/mieszkania?

Projektowaniem i montażem sieci światłowodowych zajmują się wykwalifikowani technicy. Jak informuje specjalista z firmy Mr Instal Makowski – prace rozpoczynają się od instalacji gniazda optycznego, do którego następnie doprowadza się przewody z włókna szklanego. Charakteryzują się one niewielkimi rozmiarami. Grubość światłowodu wynosi zaledwie kilka milimetrów. Instalacja światłowodowa, podobnie jak elektryczna, jest ukryta przed wzrokiem domowników i estetycznie wykończona.

Sieć nie nagrzewa się, co zwiększa bezpieczeństwo jej użytkowania. Czy każdy budynek w Polsce ma dostęp do takiej instalacji? Obecnie deweloperzy dbają o to, by światłowody były podłączone do każdego nowo powstającego budynku. Jeżeli chodzi o starsze budownictwo, to dostęp do światłowodów uzależniony jest od zgody właściciela obiektu i mapy zasięgu. Większość dostawców Internetu ma w swojej ofercie światłowód, a więc mieszkańcy miast nie powinni mieć większych problemów z przyłączeniem się do takiej sieci. Łącza światłowodowe są również coraz bardziej dostępne w mniejszych miejscowościach, choć jeszcze nie wszyscy mogą się nimi cieszyć.

Jaki jest koszt przyłączenia się do światłowodu?

Koszt wykonania instalacji światłowodowej uzależniony jest od wielu czynników, takich jak np. odległość budynku od dostawcy światłowodu czy ilość włókien zużytych do budowy sieci. Firmy specjalizujące się w montażu tego typu instalacji zwykle podchodzą indywidualnie do każdej wyceny. Niemniej jednak zaprojektowanie i wykonanie sieci światłowodowej jest tańsze od montażu tradycyjnego okablowania.

Opracowanie:
Łódź, Brukowa 24
tel. 601 161 359
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz