Artykuł sponsorowany

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy fornirem naturalnym a modyfikowanym?

Jakie są najważniejsze różnice pomiędzy fornirem naturalnym a modyfikowanym?
Fornir jako materiał wykończeniowy kojarzy się przede wszystkim z wykorzystaniem na drzwiach zewnętrznych. To właśnie on odpowiada za nadanie stolarce pożądanych właściwości estetycznych oraz – co wyda się oczywiste – wytrzymałościowych. Współcześnie klienci mogą spotkać się z fornirem naturalnym oraz modyfikowanym. Z jakimi informacjami na ich temat warto się zatem zapoznać?

Charakterystyka forniru naturalnego


Fornir niezwykle cienkie płaty drewna uzyskane ze ściętych pni drzew przy wykorzystaniu skrawania. Ich grubość wynosi od 0,1 do 0,5 milimetra. Uzyskane w ten sposób arkusze łączy się w wiązki z zachowaniem kolejności, w jakiej zostały zdjęte z pnia. Taki sposób działania pozwala na idealne odwzorowanie rysunku słojów, który zachowuje swoją ciągłość oraz bardzo spójny odcień. W tym miejscu trzeba wyraźnie podkreślić, że współcześnie fornir postrzegany jest w kategoriach ciekawej alternatywy dla drewna litego.

Pozwala się cieszyć absolutnie zjawiskową estetyką przy jednoczesnym wyeliminowaniu problemów związanych przede wszystkim ze skrzypieniem czy znacznie groźniejszym odkształcaniem. Klienci, którzy zdecydują się na wybór produktu w wykończeniu fornirowym, mogą mieć całkowitą pewność co do tego, że ten do złudzenia będzie przypominał lite drewno. Fornir naturalny występuje w wielu wariantach kolorystycznych, choć największym zainteresowaniem cieszą się odcienie dębu, brzozy, iroko, orzecha oraz kolor mahoniowy. Co jeszcze warto wiedzieć?

Czym jest fornir modyfikowany?


W zdecydowanej większości przypadków fornir tego typu pozyskiwany jest z drzew rosnących na afrykańskich plantacjach. Mowa tutaj przede wszystkim o Wybrzeżu Kości Słoniowej oraz Gwinei. Jeżeli zaś chodzi o sam proces produkcji, to drewno w pierwszej kolejności skrawane jest na arkusze, które po usunięciu wszelkich niedoskonałości, poddaje się zabarwianiu i klejeniu w bloki. Następnie arkusze układa się w stosy i prasuje. Podczas tego procesu formuje się wzór, który musi odpowiadać naturalnemu rysunkowi drewna. Dzięki technologicznej ingerencji w strukturę drewna, każdy uzyskany arkusz charakteryzuje się identycznym wyglądem.

Jak podkreślają specjaliści z firmy Klonpłyt, fornir modyfikowany doskonale sprawdzi się przede wszystkim w budownictwie nowoczesnym, ponieważ sam materiał całkowicie wyczerpuje wyznaczniki, jakie stawia przed nim modernistyczne podejście do aranżacji. Ze względu na najbardziej złożoną produkcję oraz konieczność importu drewna, klienci muszą liczyć się również z nieco wyższą ceną. Niemniej jednak różnice nie są tak znacząco, aby mogły podać w wątpliwość sens inwestycji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz