Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze przyczyny afazji?

Jakie są najczęstsze przyczyny afazji?
Sprawna komunikacja werbalna to coś, co wyróżnia ludzkość spośród wszystkich innych gatunków zamieszkujących Ziemię. Każdego dnia rozmawiamy z wieloma osobami – koleżanką z pracy, panią ze sklepu spożywczego czy członkami rodziny. Jest to dla nas umiejętność tak naturalna, że rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie byłyby konsekwencje jej utraty. Niestety może się tak zdarzyć, a odpowiedzialne są za to różne choroby i zaburzenia. Czym jest afazja? Jak się ją leczy?

Mowa to nie tylko słowa

Ludzki mózg wciąż stanowi dla naukowców tajemnicę. Choć wydawać by się mogło, że doskonale poznaliśmy jego budowę, strukturę i sposób działania, nie znamy odpowiedzi na większość pytań dotyczących licznych funkcji tego narządu. Wiemy, że w płacie czołowym i skroniowym zlokalizowane są ośrodki odpowiedzialne za mowę i rozumienie. Wiemy również, że bardzo łatwo można zaburzyć ich pracę. Myśląc o mowie, naszym pierwszym skojarzeniem są słowa i dźwięki. Jednak mowa to proces znacznie bardziej skomplikowany – to myślenie, rozumienie, czytanie, pisanie. Wszystko to jest nam niezbędne w codziennym życiu. I wszystko to może zostać upośledzone w wyniku choroby, zaburzeń lub doznanych urazów.

Czym jest afazja?

Jak informuje specjalista z gabinetu psychologiczno-neurologopedycznego „Melius” – afazja to całkowita lub częściowa utrata umiejętności mówienia. Można wyróżnić kilka jej rodzajów:

  • afazja czuciowa – pacjent słyszy mowę, ale nie jest w stanie jej zrozumieć,
  • afazja ruchowa – pacjent nie pamięta wzorców ruchowych, które towarzyszą mówieniu,
  • afazja mieszana – łączy w sobie objawy dwóch powyższych,
  • afazja globalna – łączy w sobie skrajne cechy afazji czuciowej i ruchowej,
  • afazja transkortykalna – pacjent potrafi powtarzać mowę.

Zakres afazji zależy od stopnia uszkodzenia mózgu. Sprawna diagnoza pozwala określić rodzaj zaburzeń oraz wdrożyć odpowiednią terapię. Leczeniem afazji zajmują się neurologopedzi. Zapewniają oni pacjentowi nie tylko wsparcie logopedyczne, ale często też psychologiczne. Warto pamiętać, że afazja rzadko występuje samodzielnie. Zwykle towarzyszą jej inne zaburzenia takie jak porażenie ciała, dysfagia, apraksja czy zaburzenia emocjonalne.

Jakie są przyczyny afazji?

Uszkodzenie mózgu może spowodować wiele czynników. Najczęściej na afazję cierpią pacjenci po wylewach i udarach. Nierzadko są to osoby po ciężkich wypadkach samochodowych, które doznały poważnych obrażeń czaszkowo-mózgowych. Z afazją walczą też pacjenci po operacji guza lub ropnia mózgu i ci, u których zdiagnozowano choroby neurodegradacyjne mózgu (demencja, Alzheimer). Problem ten dotyczy również pacjentów psychiatrycznych. Tutaj leczenie jest utrudnione ze względu na brak możliwości zlokalizowania miejsca uszkodzenia ośrodków mózgowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz