Materiał Partnera

Jakie są najczęstsze objawy awarii kotłów centralnego ogrzewania?

Jakie są najczęstsze objawy awarii kotłów centralnego ogrzewania?
Niesprawne ogrzewanie centralne to najgorszy scenariusz, jaki może się pojawić podczas okresu jesienno-zimowego. Zwłaszcza kiedy temperatury spadają poniżej zera, a Ty nie masz pojęcia, jak zabrać się za naprawę. Żeby uniknąć tego typu sytuacji, warto znać objawy, które sygnalizują usterki oraz zbliżające się awarie w obrębie kotłów CO. Na co powinieneś zwracać uwagę, podczas rutynowego przeglądu swojego pieca?

Objawy wskazujące na awarię kotła

Usterki w obrębie kotła centralnego ogrzewania są często dość charakterystyczne i niektóre z nich występują notorycznie. Mogą wynikać z błędów użytkowania, ale także słabej jakości sprzętu, dlatego już podczas zakupu i montażu kotła warto zdać się na wiedzę i doświadczenie profesjonalnej firmy, takiej jak giżycki Serwis Urządzeń Grzewczych i Wentylacyjnych. Do najczęściej spotykanych objawów zaliczamy:

  • Niska wydajność cieplna – można ja zaobserwować wtedy, kiedy mimo spalania dużej ilości paliwa, budynek nie jest wystarczająco ogrzewany, choć wcześniej wszystko działało poprawnie. Najczęstszą przyczyną jest zanieczyszczenie kanałów (a co za tym idzie, niedostarczanie wystarczającej ilości powietrza) lub złej jakości opał. Jeśli problem występuje od początku funkcjonowania ogrzewania centralnego, najprawdopodobniej moc kotła jest zbyt mała w stosunku do powierzchni budynku.
  • Zapowietrzanie się – dotyczy to zwłaszcza kotłów, które działają w systemie otwartym ze zbiornikiem wyrównawczym. Złe umiejscowienie naczynia wyrównawczego sprzyja zapowietrzaniu się.  
  • Dym z zasobnika paliwa – jest to usterka najbardziej niebezpieczna i wymagająca natychmiastowej interwencji, gdyż wraz z dymem ulatniają się zagrażające zdrowiu, a nawet życiu substancje. Do najgroźniejszych zalicza się przede wszystkim czad. Wydostawaniu się dymu sprzyja niski ciąg kominowy, niedrożny kanał spalinowy, niewłaściwe połączenie pieca z kominem podczas montażu, a także niskie ciśnienie atmosferyczne, na które niestety nie mamy wpływu.

Zwróć uwagę na jakość paliwa!

Jest to jedna z najbardziej przydatnych rad w obrębie użytkowania kotłów centralnego ogrzewania. Nawet najlepszej jakości kocioł szybciej ulegnie zepsuciu, kiedy paliwo będzie niedostatecznej jakości. Przede wszystkim warto unikać opału, który pozostawia wyjątkowo tłusty i trudny do usunięcia osad. Jeśli zmieniasz dostawcę, warto najpierw kupić mniejsza ilość na próbę, aby móc przetestować jego spalanie. Istotna jest również kaloryczność paliwa. Zdarza się, że tani opał spala się bardzo szybko i intensywnie, a budynek nie zostaje wystarczająco ogrzany. W takim wypadku, mimo że zakupujemy więcej opału za niższą cenę, o wiele szybciej się on zużywa.
Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz