Artykuł sponsorowany

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy układaniu kostki brukowej?

Kostka brukowa jest niezwykle popularnym materiałem, który służy do wykładania podjazdów oraz ogrodowych ścieżek. Mimo to, wciąż można natknąć się na kilka błędów popełnianych przy wykonywaniu usług brukarskich, które sprawiają, że ostateczny efekt często jest daleki od ideału, zarówno pod względem wizualnym, jak i praktycznym. Jakie są powszechne przeoczenia w tym obszarze i jak można ich uniknąć?

Brak odpowiedniego projektu

Szczególnie wtedy, gdy kostka brukowa ma tworzyć specyficzny wzór, warto pokusić się o stworzenie projektu. Bez niego może dojść do sytuacji, gdy brukarze nie odwzorują dokładnie naszej wizji, przez co uzyskany efekt nie spełni oczekiwań. Taki błąd będzie jednak trudny do naprawienia, warto więc odpowiednio wcześnie mu przeciwdziałać.



Nieprawidłowe wykonanie podbudowy

Jak stwierdza Paweł Sarbinowski z firmy ogólno-budowlanej zajmującej się układaniem kostki brukowej, bazą dla każdej tego typu konstrukcji jest odpowiednia podbudowa. Aby została prawidłowo wykonana, musi być przede wszystkim dopasowana do charakterystyki danego terenu. Podstawowym błędem w tym obszarze jest jednak zastosowanie zbyt cienkiej posypki, a także źle dobranej grubości warstwy podbudowy.

Układanie bez zachowania odpowiednich odstępów

Problem ten zdecydowanie częściej przytrafia się młodym i niedoświadczonym brukarzom, jednak może mieć on poważne implikacje praktyczne, np. w postaci późniejszych uszkodzeń w wyniku napierania na siebie kostek. Aby tego uniknąć, konieczne jest zachowywanie odstępów pomiędzy elementami na poziomie 3 mm.

Wyrównywanie nieodpowiednią zagęszczarką

Po zbudowaniu, ułożona powierzchnia powinna zostać wyrównana urządzeniem określanym jako zagęszczarka wibracyjna, która posiada osłonę elastomerową. Niestety zdarza się, że brukarze zapominają o tej ostatniej części, co niestety prowadzi do powstawania nieestetycznych zarysowań oraz pobrudzenia świeżo ułożonej kostki brukowej.

Niezaplanowanie odprowadzania wody

Elementem o którym należy pomyśleć zanim zajmiemy się układaniem kostki brukowej jest to, jak odprowadzać wodę opadową z jej powierzchni. Niestety, niedoświadczeni brukarze mogą zapomnieć o tym elemencie co sprawi, że ta będzie zalegać i gromadzić się w okolicach budynku. W uniknięciu tego stosuje się spadek przeciwległy do zabudowania, najlepiej na poziomie około 3%.

Kostka brukowa to wciąż niezwykle popularne rozwiązanie, stosowane wokół naszych domów. Aby jednak mieć pewność, że efekt będzie nie tylko estetyczny, ale także trwały, do jej układania najlepiej wybrać firmę, która dzięki doświadczeniu uniknie popularnych błędów brukarskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz