Materiał Partnera

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas zakładania instalacji elektrycznej?

Jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas zakładania instalacji elektrycznej?

Samodzielne zakładanie instalacji elektrycznej z jednej strony jest oszczędnością, z drugiej jednak zwykle nie kończy się najlepiej. Prócz błędów związanych z brakiem wiedzy technicznej z zakresu elektryki, często jest ona nieprawidłowo rozplanowana pod względem ilości włączników i gniazdek. O czym najczęściej zapominają amatorzy, którzy rezygnują z usług profesjonalnego elektryka?

Nieprawidłowa ilość gniazdek

Najczęściej popełnianym błędem jest za mała ilość gniazdek, która zmusza potem do prowadzenia miliona dodatkowych przedłużaczy. Wygląda to nie tylko źle, ale jest również dodatkowym kosztem i kłopotem. Zanim rozpoczniesz prowadzenie instalacji elektrycznej, musisz dokładnie wyliczyć ile będziesz potrzebował. Ważne jest wydzielenie obwodów dla lodówki, pralki i innych urządzeń o wysokiej mocy. Zastanów się, w którym miejscu będą stały sprzęty elektryczne i ile gniazdek do nich potrzeba. Lepiej mieć o jedno za dużo i potem zgrabnie je ukryć, niż ciągnąć kable przez połowę pomieszczenia lub za kilka lat od nowa kuć ściany, bo zakupisz kino domowe, o którym wcześniej nawet się nie myślało.

Za mało oświetlenia

Amatorzy często nie potrafią wyznaczyć odpowiedniego oświetlenia, zwłaszcza w pomieszczeniach takich, jak kuchnia czy rozległe salony. Stojąc przy kuchennym blacie, często światło jest zasłaniane, bo jesteśmy ustawieni do niego plecami. Warto założyć dodatkowe światełka w okolicy szafek. To samo tyczy się również luster w łazience lub przedpokoju. Nie zawsze bowiem wystarczy kupić żarówkę o dużej mocy, aby pomieszczenie było w pełni oświetlone. Czasem lepiej założyć więcej, ale bardziej przyjemnych dla oczu świateł. Jeden centralny żyrandol zwykle starcza na około 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Jeśli zakładasz żyrandole posiadające więcej niż jedną żarówkę, pamiętaj, aby zrobić odpowiednie gniazda, które będą umożliwiały manewrowanie ilością zapalanych punktów. Włączanie wszystkich świateł w dużym pomieszczeniu za pomocą jednego włącznika będzie przede wszystkim niekomfortowe.

Źle i nieestetycznie prowadzone przewody

Choć mogłoby wydawać się, że jest inaczej, często to wykończenie sprawia większy kłopot niż samo w sobie prowadzenie instalacji elektrycznej. Wszystkie kable powinny być ukryte w ścianach lub listwach, aby nie sprawiać nieestetycznego wrażenia. Często pracę amatora można rozpoznać również po niesymetrycznie rozmieszczonych gniazdach oraz włącznikach czy też źle wytyczonych miejscach na żyrandole. Wbrew pozorom jest to trudne zadanie, które wymaga precyzji i skupienia. Ważna jest również znajomość materiałów budowlanych, takich jak beton czy różnego rodzaju gładzie, gdyż estetyczna praca z nimi wymaga doświadczenia. Dobrze jest się zastanowić, czy nie będzie lepiej skorzystać z usług profesjonalnego elektryka zajmującego się zakładaniem instalacji np. APSP Automation, zwłaszcza kiedy dotyczy to większych budynków niż dom jednorodzinny – hali produkcyjnej lub siedziby firmy.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz