Artykuł sponsorowany

Jakie są metody cięcia blach stalowych?

Jakie są metody cięcia blach stalowych?

Stalowe blachy są niezwykle popularnym materiałem używanym między innymi do pokrywania dachów ze względu na jej dobre właściwości do profilowania oraz wytrzymałość. Obecnie istnieje kilka sposobów cięcia grubej blachy, a wybór optymalnego rozwiązania zależy od wielu czynników. Podpowiadamy, jakie są metody oraz co warto wiedzieć o cięciu blach stalowych.

Cięcie plazmowe

 Jest to proces przeznaczony do blach z miękkiej stali polegający na jej cięciu przy pomocy tak zwanego łuku plazmowego poprzez wytapianie metalu. Należy pamiętać, iż aby efekt cięcia był idealny, to decydując się na tą metodę wycinania, blacha musi mieć grubość od 6 mm do 40 mm, ponieważ w innym przypadku krawędzie mogą być gorszej jakości. Do zalet tego rozwiązania należy niewątpliwie szybkość wykonania cięcia, ponieważ plazma jest zorientowaną materią, która dobrze przewodzi prąd i nie nagrzewa ani nie uszkadza w żaden sposób ciętych blach.



Cięcie tlenowe

 Jest to najstarsza metoda cięcia miękkich stalowej blachy nazywana również często cięciem gazowym. Metoda ta polega na użyciu palnika tlenowego, który najlepiej nadaje się do cięcia grubych blach mających od 25 do nawet 300 milimetrów. Do zalet tego rodzaju wycinania blachy stalowej należy to, że przy okazji takiego cięcia krawędzie są lekko zaokrąglone i nie wymaga dalszej obróbki przy wielu zastosowaniach. Kolejną zaletą jest także wydajność, ponieważ istnieje możliwość cięcia przy pomocy wielu palników jednocześnie.

Cięcie laserowe

 Jest to bardzo błyskawiczny oraz precyzyjny proces obróbki blachy polegający na przepalaniu materiału przy pomocy wiązki lasera. Jeśli chodzi o precyzyjność, to dzięki temu rozwiązaniu możemy wycinać w stalowej blasze zarówno małe otwory jak i idealnie wyprofilowane kontury. Zaletą cięcia laserowego jest również trwałość materiałów eksploatacyjnych, a stosować ją można do blach o grubości nie przekraczającej 30 milimetrów.

Cięcie strumieniem wody

 Zdecydowanie najdroższy sposób cięcia blachy stalowej nadającym się idealnie do blach o grubości od 150 do 200 milimetrów lub więcej. Podczas zastosowania metody cięcia strumieniem wody nie występują odkształcenia cieplne, a krawędzie blachy cechuje bardzo duża gładkość, jednak jest to najmniej wydajny sposób cięcia spośród wszystkich wymienionych.

Gdzie wycinać blachę?

Wycinanie blachy jest to proces wymagający precyzji i aby efekt był dla nas w 100% zadowalający, to warto skorzystać z usług firmy Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie, która posiada w swojej ofercie wypalanie blach stalowych metodą plazmową oraz tlenową a także inne związane z tym usługi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz