Artykuł sponsorowany

Jakie są korzyści płynące z recyklingu?

Jakie są korzyści płynące z recyklingu?

Recykling, czyli prościej mówiąc – wielokrotne wykorzystanie surowców, w celu tworzenia nowych  produktów, posiada wiele zalet. Za najważniejsze z nich przestawia się ekologię oraz ekonomię. Wymienione względy mają wpływ na to, że w całej Europie stale wzrasta edukacja oraz świadomość recyklingu odpadu, metali kolorowych czy złomu. Przeczytaj ten artykuł a dowiesz się, jakie korzyści niesie ze sobą ta metoda ochrony środowiska naturalnego.

Czym jest recykling?

Recykling to jedna z metod ochrony środowiska naturalnego. Jest to swego rodzaju proces, który polega na przekształcaniu odpadów na nowe przedmioty czy materiały. Recykling materiału jest uzależniony od zdolności odzyskania właściwości ze stanu pierwotnego. Rolą recyklingu jest zapobieganie marnowania potencjalnych materiałów oraz zmniejszenie zużycia świeżych surowców. Recykling obejmuje również odzyskiwanie surowców z wszelkich produktów, a w rezultacie wykorzystuje się je do nowych produktów. Jedną z form recyklingu jest również kompostowanie czy inne wykorzystanie odpadów biodegradowalnych.

Do materiałów, które należą do recyklingu należą: szkło, papier, karton, plastik i metal. Wymienia się również elektronikę, baterie, opony oraz tekstylia.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, takich jak Eko Alu z Poznania, które zajmują się szeroko pojętym recyklingiem.

Jakie są zalety recyklingu?

Podstawową funkcją recyklingu jest zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska. Odzysk i ponowne wykorzystanie surowców odbywa się wielopłaszczyznowo. Podczas odzyskiwania surowców wtórnych, przede wszystkim ogranicza się ilość związków chemicznych i pierwiastków, które dostają się do środowiska.

Dzięki recyklingowi znacząco ogranicza się również:

  1. Niszczenie krajobrazu naturalnego – wśród surowców wymienia się te, które pozyskiwane są ze środowiska, a mowa tu między innymi o piasku, czy o innych kruszywach, które na wskutek ponownego wykorzystania, pozwalają ograniczyć zapotrzebowanie na konkretne surowce, a tym samym dbają o zachowanie porządku krajobrazowego.
  2. Koszty związane z pozyskaniem tworzyw i surowców – dzięki ponownym wykorzystaniu surowców zmniejsza się koszt na pozyskanie energii. Dodatkowo zanieczyszczenie środowiska również maleje.
  3. Wielkość wysypisk śmieci – tworzywa do ponownego wykorzystania nie trafiają na wysypiska, które stanowią potężne zagrożenie.

Oceń artykuł (2)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz