Artykuł sponsorowany

Jakie są cele audytu efektywności energetycznej?

Jakie są cele audytu efektywności energetycznej?

Prowadzenie procesów produkcyjnych w dużych firmach wiąże się ze znacznymi kosztami energetycznymi. Jednym ze sposobów ich ograniczania jest nadzór oraz wykonywanie pomiarów efektywności. Audyty energetyczne okazały się nie tylko korzystne dla przedsiębiorców, ale są również wymagane przez prawo, ponieważ efektywność energetyczna ma duży wpływ na gospodarkę całego kraju.

Zbieranie informacji o kosztach energetycznych

Podstawowym celem audytu jest uzyskanie informacji na temat zużycia energii przez dany budynek, zespół budynków oraz układy technologiczne. Informacje te stanowią podstawę do opracowania rozwiązań pozwalających ograniczenie kosztów energetycznych. Szczególnie ważne jest określenie sposobów generowania oszczędności, co ma przełożyć się na ekonomiczną opłacalność produkcji, tłumaczą pracownicy firmy Alfarem.

Wstępne zmiany związane z użytkowaniem obiektu przemysłowego

Wprowadzenie poszczególnych rozwiązań często poprzedzone jest implementacją systemu informatycznego, który pozwoli monitorowanie strat energetycznych, ze szczegółowym uwzględnieniem poszczególnych budynków i modułów produkcji. Audyt zawiera także szereg propozycji, które mają przyczynić się do zmniejszenia kosztów. Wśród nich są systemy, które decydują o automatycznym wyłączaniu urządzeń produkcyjnych, gdy przez określony czas są nieużytkowane lub o określonych godzinach. Ta sama zasada dotyczy oświetlenia, które może być wyłączane w momencie, gdy nikt nie korzysta z pomieszczenia.

Ocena instalacji oraz wykorzystanie energii odnawialnej

Przedmiotem audytu energetycznego jest także ocena stanu takich elementów budynku jak instalacje grzewcze, wentylacyjne i klimatyzacyjne. Kontrolowane są także systemy ogrzewające wodę. Coraz częściej w ramach audytów proponuje się przedsiębiorstwom rozwiązania kojarzące się z budownictwem pasywnym, czyli odpowiednimi modelami otworów drzwiowych i okiennych, ale także tzw. “zielone technologie” takie jak kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Wykorzystanie ich może okazać się nie tylko korzystne dla przedsiębiorców, ale także niesie pozytywne znaczenie dla środowiska, ponadto często okazuje się, że rozwiązania te są chętnie dotowane.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz