Artykuł sponsorowany

Jakie rury wybrać do budowy pierwotnej kanalizacji kablowej?

Jakie rury wybrać do budowy pierwotnej kanalizacji kablowej?

System składający się z wielu przewodów tworzących układ sieci telekomunikacyjnej jest przeważnie instalowany pod ziemią. Pozwala to ochronić jego elementy przed działaniem np. promieniowania słonecznego. W przypadku pierwotnej kanalizacji kablowej ważne jest zastosowanie części osłonowych o odpowiedniej charakterystyce. Zobacz, jakie z nich sprawdzą się najlepiej!

Czym różni się kanalizacja pierwotna od wtórnej?

Układy będące połączeniem kabli do infrastruktury teletechnicznej obiektu są prowadzone najczęściej w dwóch rodzajach. W wariancie pierwotnym rury są montowane bezpośrednio – bez stosowania dodatkowych osłon. Mogą je natomiast tworzyć dla konkretnych przewodów oraz rur o mniejszej średnicy, które umieszcza się w ich wnętrzu. Takie rozwiązanie to już wtórna kanalizacja kablowa. Niezbędne do niej elementy można nabyć w firmie Wortex-Bis. Jej szeroki asortyment obejmuje m.in. produkty z wytrzymałego RHDPE, RPE i RPP.

W przypadku systemu określanego jako pierwotny zalecane jest bezpośrednie ułożenie w nim wyłącznie kabli wzmacnianych. Należy przy tym zwrócić uwagę na charakterystykę takiego rozwiązania. Miejsca, w których występuje zwiększone ryzyko np. uszkodzenia mechanicznego rur osłonowych, powinny być odpowiednio zabezpieczone. Dobrym sposobem jest wciągnięcie wspomnianych już osłon o mniejszych średnicach. Warto jednak pamiętać o użyciu wyrobów z najlepiej sprawdzających się w takim układzie materiałów.

Rodzaje rur sprawdzających się w pierwotnej kanalizacji kablowej

W systemach teletechnicznych układanych pod ziemią ważne jest, by przewody były chronione przed wilgocią i zmiennymi temperaturami. Z tego względu dobrze sprawdzą się w tym wypadku rury polipropylenowe (RPP). To właśnie one tworzą główny układ rozprowadzony pomiędzy studniami rewizyjnymi i zasobnikowymi. Wyróżniają się sporą wytrzymałością i bardzo dobrą sztywnością. Z kolei kanalizację wtórną tworzy się za pomocą rur RHDPE. Skrót ten oznacza wykorzystanie do ich produkcji zagęszczonego polietylenu.

Wspomniane elementy polipropylenowe są zatem najlepszym wyborem do pierwotnej kanalizacji kablowej. Są one znacznie trwalsze od odpowiedników wykonanych np. z PVC. Zastosowanie wspomnianego materiału do produkcji rur osłonowych pozwala na uzyskanie jego bardzo korzystnej ceny. To z kolei przekłada się na niższe koszty przy tworzeniu infrastruktury teletechnicznej. Właściwe parametry kopolimeru polipropylenu – w tym jego gęstość, korozja naprężeniowa czy czas indukcji utleniania w wysokiej temperaturze – są kluczowe i gwarantują pożądaną wytrzymałość osłon dla przewodów i rur, które specjaliści rekomendują do pierwotnych kanalizacji kablowych.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz