Jakie rolety do kuchni wybrać?

Jakie rolety do kuchni wybrać?

Rolety kuchenne muszą być nie tylko dopasowane do wystroju pomieszczenia, ale przede wszystkim funkcjonalne. Materiał, który wykorzystamy, będzie narażony na wilgoć i trudne do usunięcia zanieczyszczenia, dlatego jego wybór jest jednym z najważniejszych aspektów, które musimy wziąć pod uwagę w trakcie zakupów. O czym jeszcze pamiętać? Przeczytaj, jakie rolety kuchenne będą najlepsze.

Rodzaje rolet kuchennych

  • Rolety klasyczne – takie rolety montuje się do ściany, sufitu lub ram okiennych. Rolety klasyczne na dole są zakończone kanałem obciążonym drewnianą listwą. To dobre rozwiązanie, jeśli zależy nam na tanich produktach.
  • Rolety rzymskie – ten rodzaj rolet okiennych wykonany jest z drapowanego materiału, który podczas zwijania tworzy ozdobne marszczenia. Rolety rzymskie dobrze będą wyglądać w nowoczesnym, wysokim pomieszczeniu.
  • Rolety harmonijkowe – rolety tego typu montuje się w przestrzeni ościeżnicy okna, ich montaż i demontaż jest bardzo łatwy, dlatego w przypadku zabrudzenia bez problemu możemy je wyprać. Ten model rolet sprawdzi się w minimalistycznych kuchniach.

Dobierając rodzaj rolet, zwróćmy też uwagę na typ zastosowanego w nich mechanizmu. Sprawdźmy również, czy meble kuchenne pozwolą nam zamontować wybrany model. Jeśli dopiero projektujemy kuchnię, zwróćmy uwagę na to, by szafki znajdujące się przy oknie były zamontowane z minimum 5 cm odstępem. W wyborze odpowiedniego modelu pomoże nam również projektant wnętrz.

Jaki materiał wybrać?

Wybór materiału to jedna z najważniejszych kwestii przy wyborze rolet kuchennych. Ze względu na narażenie tkaniny na częste zabrudzenia, najlepiej wybrać taką, którą będzie łatwo wyczyścić. Takim materiałem jest np. poliester, który można czyścić za pomocą wilgotnej gąbki. W przestronnych kuchniach z dobrą wentylacją sprawdzą się również rolety wykonane z bawełny lub lnu. Musimy jednak pamiętać, że naturalne materiały mogą szybciej się niszczyć.

Do kuchni nie zalecamy kupna rolet bambusowych i zamszowych – nie tylko wchłoną one zapachy, ale ich czyszczenie może być bardzo problematyczne.

Wybierając materiał rolet, pamiętajmy również o stopniu przepuszczalności światła. Jeśli okna w kuchni są skierowane na północ, wnętrze pomieszczenia będzie dobrze oświetlone, dlatego sprawdzą się w nim rolety, które przepuszczają dużo światła, wykonane z cienkich materiałów. W przypadku gdy okna kuchenne wychodzą na południe, czyli bardzo nasłonecznioną stronę, wybierz rolety zaciemniające.

Rolety okienne a wystrój pomieszczenia

Jeśli zależy nam na nowoczesnym wystroju kuchni, najlepszym wyborem będą rolety rzymskie, które możemy komponować z serwetkami czy obrusami wykonanymi z takiej samej tkaniny. Wybierając kolor rolet, kierujmy się również kolorystyką pomieszczenia. Obecnie odchodzi się od ciemnych tkanin na rzecz jasnych i kwiatowych wzorów. Miłośnicy oryginalnych rozwiązań mogą zdecydować się również na rolety zdobione falbaną czy haftem.

Jeśli zależy nam na ożywieniu pomieszczenia, możemy zdecydować się na rolety kuchenne w ciepłych barwach – żółte, pomarańczowe lub czerwone. Z kolei zimne kolory, takie jak błękit czy fiolet, sprawią, że pomieszczenie będzie dawać wrażenie chłodu i wyciszenia. Ciekawym rozwiązaniem będzie dobór rolet na zasadzie kontrastu – np. zastosowanie w jasnej kuchni ciemnych rolet lub wzorzystego materiału w minimalistycznie urządzonym pomieszczeniu.

Jak dbać o rolety w kuchni?

Aby rolety kuchenne na długo zachowały ładny wygląd, musimy dbać o ich regularne czyszczenie. Rolety wykonane z poliestru możemy przecierać nawilżoną gąbką lub szmatką. Jeśli zabrudzenie jest niewielkie, nie ma potrzeby zdejmowania materiału z rurki i uchwytów. Uporczywe zabrudzenia, np. z tłuszczu, możemy usunąć zwilżoną gąbką z dodatkiem detergentu. Przydatny może być również odkurzacz z końcówką szczotkową. Czyszcząc rolety, pamiętajmy, aby robić to ostrożnie, by nie uszkodzić tkaniny. Najlepszym rozwiązaniem do kuchni będą rolety wykonane z tkanin odpornych na zabrudzenia.


Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Polecane firmy

Zajmujemy się produkcją oraz późniejszą sprzedażą żaluzji, rolet, markiz i moskitier. Oferujemy...
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży i szerokiej ofercie wysokiej jakości produktów jesteśmy...