Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje wind można spotkać i czym się one różnią?

Jakie rodzaje wind można spotkać i czym się one różnią?

Choć słowo „winda” nie jest nikomu obce, mało kto wie, że urządzenia tego typu dzielą się na różne rodzaje, zależnie od przeznaczenia. Warto zatrzymać się na moment i przekonać, z jakimi podstawowymi rodzajami wind mamy na co dzień do czynienia, oraz czym się one wyróżniają.

Windy osobowe

Do najczęściej spotykanych na co dzień dźwigów zaliczyć należy przede wszystkim windy osobowe. Jak łatwo się domyślić, służą one wyłącznie – lub przede wszystkim – do przewozu osób. W średnio wysokich oraz wysokich budynkach mieszkalnych najczęściej do czynienia mamy z dźwigami elektrycznymi bez maszynowni. Nie wymagają one osobnego pomieszczenia, a równocześnie w zupełności wystarczają na blokowe warunki. Tego typu urządzenia oferują łagodny start i zatrzymanie, mogą się podnosić nawet na ponad 45 metrów, a ich wydajność może sięgać do 180 startów na godzinę.

Dźwigi towarowe

Osobną kategorię stanowi winda towarowa, stosowana najczęściej do usprawnienia procesu produkcyjnego. W formie platformy towarowej jest w stanie podnosić ładunki nawet o masie do 2,5 tony, jednak wykorzystywana jest nie tylko na halach produkcyjnych. Mniejsze windy towarowe niejednokrotnie wykorzystywane są w instytucjach użytku publicznego, jak szpitale czy przedszkola - do najczęściej spotykanych tam wind należy ta służąca do szybkiego przewozu żywności z umieszczonej w piwnicy kuchni, lub do transportu środków medycznych w placówce służby zdrowia.

Nierzadko spotkać można także połączenie obu tych rodzajów. Dźwigi towarowo-osobowe niejednokrotnie montowane są w budynkach użyteczności publicznej czy galeriach handlowych, pozwalając nie tylko klientom, ale także dostawcom skorzystać z wygodniejszej podróży na wyższe lub niższe piętro budynku.

Windy specjalne

Warto pamiętać także o osobnym rodzaju wind, przeznaczonym do konkretnych zastosowań. Winda specjalna może przyjmować formę urządzenia dla osób niepełnosprawnych, ale do tego typu sprzętów zalicza się także winda dekarska, pozwalająca wwieźć w łatwy sposób na dach elementy pokrycia dachowego.

Ponadto windy specjalne mogą być przystosowane do pracy w trudnych warunkach eksploatacyjnych, także w temperaturze sięgającej -40 lub +50 stopni Celsjusza. Nierzadko budowane są zgodnie z indywidualnymi potrzebami konkretnego klienta. To właśnie tego typu urządzenia znajdziemy przykładowo na lotniskach czy w stoczniach.

Jaka firma zajmuje się dystrybucją i montażem wind?

Poszukując przedsiębiorstwa, świadczącego usługi dystrybucji wind i dźwigów wraz z ich montażem, warto w pierwszej kolejności poszukać fachowców w okolicy. Przykładowo, od 2015 roku w Warszawie działa firma Vento, której głównym profilem działalności jest dystrybucja wind. Ponadto oferta przedsiębiorstwa zawiera takie usługi, jak konserwacja i modernizacja urządzeń towarowych, osobowych i specjalnych. Pracująca w firmie wykwalifikowana kadra pracownicza zajmuje się serwisowaniem każdego rodzaju wind, stawiając na bezpieczeństwo klientów i ich zadowolenie. Firma oferuje ponadto regularne przeglądy gwarancyjne i pogwarancyjne oraz możliwość montaż ograniczników prędkości i innych systemów bezpieczeństwa w windach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz