Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje szkieł korekcyjnych wyróżniamy?

Jakie rodzaje szkieł korekcyjnych wyróżniamy?

Wady wzroku są w dzisiejszych czasach powszechnym problemem. Wpływ na taką sytuacje mają z pewnością takie urządzenia, jak telewizory, smartfony czy komputery. Codziennie przez wiele godzin korzystamy z takich sprzętów, a te niekorzystnie działają na nasz wzrok. Aby móc przywrócić normalne widzenie, osoby z wadą wzroku powinny nosić okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Jednak jakie wyróżniamy szkła korekcyjne?

Jakie są wady wzroku i podstawowe rodzaje szkieł okularowych?

Wady wzroku najczęściej dotyczą refrakcji oka. Problem ten polega na załamywaniu się promieni świetlnych, które przechodzą przez układ optyczny mieszczący się w oku. Do podstawowych wad najważniejszego dla człowieka zmysłu należą:

  • krótkowzroczność,
  • nadwzroczność,
  • astygmatyzm, czyli niezborność wzrokowa.

Wspomniane powyżej wady wzroku leczone są najczęściej za pomocą szkieł korekcyjnych. Szkła okularowe można podzielić na rozmaite kategorie, w zależności od przyjętego kryterium. Gdy weźmiemy pod uwagę ich geometrię, wówczas mamy do czynienia z soczewkami skupiającymi oraz rozpraszającymi. Zarówno jedne, jak i drugie są dostępne w asortymencie oferowanym przez Zakład Optyczny Rosa z Opola. Soczewki skupiające to tzw. plusy. Soczewki dodatnie służą do korekcji nadwzroczności. Z kolei soczewki rozpraszające, czyli tzw. minusy mają na celu korekcję krótkowzroczności.

Rodzaje soczewek korekcyjnych a materiał ich wykonania, konstrukcja i budowa

Szkła okularowe produkowane są z rozmaitych materiałów. Wśród nich znajdziemy soczewki mineralne, czyli szklane, organiczne, czyli plastikowe oraz z poliwęglanu. Te ostatnie są cienkie i lekkie, a jednocześnie wyróżniają się dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli głównym kryterium szkieł okularowych będzie ich konstrukcja, wtedy spotykamy soczewki sferyczne i asferyczne. Te pierwsze mają na celu powiększanie oraz pomniejszanie oczu, a do tego rozmywają i zniekształcają obraz obok krawędzi soczewki. Natomiast szkła asferyczne delikatnie zniekształcają obraz obok krawędzi. Poza tym nie powodują pomniejszenia lub powiększenia oka.

Soczewki okularowe mogą być także jednoogniskowe, dwuogniskowe oraz progresywne. Jednoogniskowe soczewki służą do leczenia jeden wady wzroku, np. nadwzroczności lub krótkowzroczności. Dwuogniskowe soczewki służą do korygowania dwóch wad jednocześnie. Szkła w górnej części okularów służą do korekcji dali, natomiast dolna część służy do korekcji bliży. Należy zaznaczyć, że obie części okularów są wyraźnie oddzielone od siebie. Ostatnim typem są soczewki progresywne. Dzięki nim możliwa jest korekta bliży, dali oraz pośrednich odległości. Takie soczewki wyróżniają się płynnością ogniskową, co sprawia, że oko w takich szkłach widzi dobrze na każdą odległość. Warto dodać, że takie okulary są wizualnie podobne do soczewek jednoogniskowych, ponieważ nie ma widocznego oddzielenia między poszczególnymi częściami szkieł.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz