Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje pomiarów elektrycznych wykonuje się w budynkach mieszkalnych?

Jakie rodzaje pomiarów elektrycznych wykonuje się w budynkach mieszkalnych?

Zarządcy budynków wiedzą o tym doskonale, że bez pomiarów elektrycznych nie da się stwierdzić stanu instalacji elektrycznej, a przecież badanie stanu instalacji elektrycznej jest wymuszone prawem. To ono pozwala stwierdzić czy wykonana i użytkowana instalacja elektryczna w budynku jest nadal bezpieczna. Dlaczego i jak często należy wykonywać pomiary elektryczne, kto może je przeprowadzać?

Pomiary elektryczne – dlaczego należy je wykonywać?

Według obowiązującego prawa badania instalacji elektrycznej powinny być wykonywane średnio co 5 lat, a gdy dla danej instalacji elektrycznej występują szkodliwe warunki eksploatacyjne, badania te muszą być wykonywane co roku. Mowa tu o takich warunkach jak bardzo silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, powódź czy czasowe oddziaływanie ognia i bardzo wysokie temperatury. Bez ważnych badań zarządca budynku nie otrzyma odszkodowania, a użytkowanie takiego budynku jest nielegalne.

Komu powierzyć wykonywanie pomiarów elektrycznych?

Ważne jest, aby pomiary elektryczne przeprowadzał elektryk z odpowiednimi uprawnieniami. Osoba, której powierzymy przeprowadzenie badań, powinna mieć uprawnienia SEP na pomiary elektryczne. W przypadku badania instalacji elektrycznej i piorunochronnej osoba przeprowadzająca badanie powinna mieć świadectwa kwalifikacyjne grupy I: D (dozór) i E (eksploatacja) z uprawnieniami do wykonywania pomiarów ochronnych. Prawo dopuszcza, by badanie przeprowadziła osoba wyłącznie z uprawnieniami klasy E, wtedy jednak muszą one zostać zaopiniowane i podpisane przez osobę ze świadectwem kwalifikacyjnym D. Komplet dokumentów niezbędnych do przeprowadzenia badań mają pracownicy firmy PC ELEKTRO Piotra Caputy. Jeśli w trakcie badania potrzebna jest pomoc elektrykowi, pracownik dodatkowy może nie mieć świadectw kwalifikacyjnych, ale musi przejść szkolenie w zakresie bhp dla prac przy urządzeniach elektrycznych.

Jakie badania należy wykonać?

Do pomiarów elektrycznych wykonywanych w ramach badań elektrycznych zalicza się pomiar rezystancji izolacji, która chroni użytkowników sieci przed porażeniem prądem i wystąpienia zwarcia w instalacji. Pomiar ten wykonywany jest po wyłączeniu zasilania. Zwykle przeprowadza się go pomiędzy przewodami czynnymi a przewodem ochronnym przyłączonym do układu uziemiającego, za pomocą miernika na prąd stały przy obciążeniu prądem 1 mA. W rezultacie badań albo otrzyma się informację o aktualnej wartości rezystancji, albo o aktualnej wartości upływu prądu. W dokumencie kontrolnym powinno znaleźć się również sugerowane do wykonania zmiany i rozbudowy sieci, czy też wykonania wymiany konkretnych komponentów instalacji, jeśli jest to konieczne. Jednym z podstawowych zadań jest ocena sprawności podłączonych urządzeń elektrycznych, również pod kątem projektowym, tj. rozmieszczenia urządzeń wydzielających ciepło, czy też urządzeń elektrycznych w pomieszczeniach mokrych. Ważne, aby pamiętać również działanie wyłączników różnicowo-prądowych. Badanie instalacji elektrycznej powinno zakończyć się spisaniem protokołu podczas oddawania instalacji do użytku.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz