Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje podrobów drobiowych dostępne są na rynku?

Jakie rodzaje podrobów drobiowych dostępne są na rynku?

Wybierając się do sklepu po kurczaka na obiad, zdecydowana większość z nas wybierze jego mięśnie, czyli udka, filet z piersi czy skrzydełka. Tymczasem na rynku dostępne są również wnętrzności kurcząt, które wyróżniają się wysokimi walorami smakowymi. Podroby uważane są przez nas za mięso drugiej kategorii, choć znane osobistości ze świata kuchni regularnie używają ich do komponowania swoich dań. Jakie elementy drobiu zaliczane są do podrobów i dlaczego warto zwrócić na nie większą uwagę robiąc zakupy?

Wątróbka drobiowa

Wątróbka drobiowa jest znakomitym źródłem łatwo przyswajalnego żelaza oraz witaminy B12. Każdy z tych składników wpływa na poprawę jakości ludzkiej krwi, chroniąc nas tym samym przed anemią. Systematyczne spożywanie wątróbki drobiowej jest według żywieniowców znacznie bardziej korzystne dla naszego zdrowia, niż przyjmowanie aptecznych preparatów żelaza. Ponadto podroby tego rodzaju wyróżniają się dużą zawartością witaminy A, która wspiera pracę narządu wzroku. Niedobory tego składnika mogą przyspieszyć rozwój zaćmy, kurzej ślepoty czy zwyrodnienia plamki żółtej. W wątróbce drobiowej znajduje się także spora ilość kwasu foliowego, którego przyjmowanie jest zalecane kobietom w ciąży oraz tym, które dopiero starają się o potomstwo.

Jak informuje specjalista z Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej – wiele osób uważa, że wątróbki nie powinno się jeść ze względu na rzekomą toksyczność tego narządu. Trzeba jednak z całą stanowczością stwierdzić, że wątroba nie magazynuje toksyn, lecz oczyszcza organizm ze szkodliwych związków i kieruje je do wydalenia. Spożywanie podrobów tego typu jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Wątróbka drobiowa najlepiej smakuje smażona. Można z niej także przygotowywać farsze, smarowidła na pieczywo lub dodawać ją do sałatek.

Żołądki drobiowe

Żołądki to podroby, które niesłusznie kojarzone są z nisko wartościowym jedzeniem. Tymczasem stanowią one bardzo dobre źródło białka, cynku, potasu, selenu, żelaza, witaminy B1 i B2 oraz niacyny. W żołądkach znajdziemy również cholinę, która korzystnie wpływa na gospodarkę lipidową oraz wspiera funkcjonowanie układu nerwowego i wątroby. Na uwagę zasługuje też obecność aminokwasów, które biorą udział w syntezie kolagenu, który jest niezbędny do zachowania dobrej kondycji skóry i stawów. Z podrobów tych można przygotować gulasz, bulion czy też podawać smażone w sosie.

Serca drobiowe

W sercach drobiowych nie znajdziemy dużej zawartości łatwo przyswajalnego białka, tak jak w wątróbce czy żołądkach. Znajdują się w nich jednak aminokwasy egzogenne, które potrzebne są nam dla zachowania dobrego zdrowia. Ponadto serca stanowią doskonałe źródło cynku, miedzi, manganu, żelaza i potasu. Kosztują bardzo mało, są łatwo dostępne i świetnie smakują. Najpopularniejszą potrawą z serc drobiowych jest gulasz.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz