Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje krzemowych ogniw fotowoltaicznych można wyróżnić?

Jakie rodzaje krzemowych ogniw fotowoltaicznych można wyróżnić?

Ogniwa fotowoltaiczne inaczej nazywane są panelami słonecznymi. Stanowią podstawowy element, który tworzy elektrownię słoneczną. Słońce coraz powszechniej wykorzystywane jest jako źródło energii odnawialnej. Każdego roku w Polsce powstają nowe elektrownie fotowoltaiczne, głównie na własny użytek prywatnych mieszkańców. Z jakich ogniw korzystają oni najczęściej?

Typy ogniw solarnych

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, obecnie możemy wyróżnić cztery typy ogniw fotowoltaicznych. Są to ogniwa selenowe, krzemowe, barwnikowe oraz polimerowe. Na rodzimym rynku znajdziemy jedynie panele solarne zbudowane z krzemu. Ogniwa tego typu to półprzewodnikowe narzędzia, dzięki którym możliwe jest bezpośrednie przetwarzanie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną. Decydując się na montaż elektrowni słonecznej w naszym domu możemy liczyć na znaczne zmniejszenie opłat za prąd lub nawet uniknięcie ich w całości. Jak zapewnia pan Łukasz Ustaszewski- właściciel firmy, która zajmuje się projektowaniem i budową fotowoltaiki- mimo, że inwestycja jest kosztowna, zwraca się z nawiązką. Poniżej przedstawiamy rodzaje krzemowych ogniw fotowoltaicznych.

Ogniwa krzemowe monokrystaliczne

Ogniwa krzemowe monokrystaliczne zbudowane są ze stopionego piasku krzemowego , który wcześniej został poddany dokładnemu oczyszczeniu. Do tak przygotowanego budulca dodaje się bor. Ze względu na technologię produkcji. Panele tego typu są najdroższe na polskim rynku. Ich żywotność wynosi około 25 lat i taki czas obejmuje też gwarancja producenta. Ogniwa krzemowe monokrystaliczne cechują się dużą sprawnością. Najczęściej występują w kolorze czarnym.

Ogniwa krzemowe polikrystaliczne

Ogniwa krzemowe polikrystaliczne są dużo tańsze od paneli monokrystalicznych. Wszystko dzięki stosunkowo prostemu procesowi och produkcji. Panele polikrystaliczne powstają na drodze krystalizacji krzemu. Kilka brył tego pierwiastka łączy się w jedną, a następnie topi w temperaturze 1500 stopni Celsjusza, co pozwala na usunięcie zanieczyszczeń. Powstały w ten sposób półprodukt chłodzi się i tnie w cienkie plastry, które następnie przetwarza się w ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa krzemowe polikrystaliczne cieszą się dużą popularnością wśród inwestorów ,choć ich sprawność -w porównaniu do paneli monokrystalicznych -jest mniejsza. 

Ogniwa krzemowe amorficzne

Amorficzne panele solarne charakteryzują się najniższą ceną oraz sprawnością. Tworzy się je z krzemu, który nie został poddany procesowi krystalizacji. Zazwyczaj producenci nanoszą kilka jego warstw na szkło lub stal nierdzewną. Ogniwa krzemowe amorficzne nazywane są także cienkowarstwowymi i należą do II generacji paneli fotowoltaicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz