Artykuł sponsorowany

Jakie rodzaje inhalatorów stosuje się w leczeniu?

Jakie rodzaje inhalatorów stosuje się w leczeniu?

Niektóre schorzenia dróg oddechowych wymagają zastosowania specjalistycznych inhalacji, inaczej nazywanych nebulizacją. Do ich przeprowadzania stosuje się różnego rodzaju urządzenia o charakterze ultradźwiękowym lub kompresorowym. Dzięki nim możliwe jest podanie roztworu leku w postaci aerozolu. Dużą rolę odgrywa rozmiar powstałych cząsteczek medykamentu, które mogą dotrzeć do poszczególnych części układu oddechowego.

Zastosowanie inhalacji

Na rynku urządzenia do takiego zabiegu leczniczego można spotkać również pod nazwą nebulizatorów. Są przystosowane do podawania leku przez specjalny ustnik bądź maseczkę w przypadku chorób dróg oddechowych. Medykament przybiera wtedy postać aerozolu i kropli o określonej wielkości. Ich rozmiar jest zależny od zastosowanej w urządzeniu dyszy rozpylającej. Cząsteczki o średnicy powyżej 8 mikrometrów osiadają w górnej części układu oddechowego, czyli gardle oraz nosie, dopiero odpowiednio mniejsze mogą przedostać się do tchawicy, oskrzeli, oskrzelików i płuc. W związku z tym inhalatory stosuje się do leczenia takich schorzenia jak między innymi mukowiscydoza, rozedma płuc, zapalenie oskrzeli, astma, sa także zapalenie krtani.

Nebulizatory ultradźwiękowe

Jednym z rodzajów urządzeń stosowanych w tego typu terapii jest inhalator ultradźwiękowy, który wytwarza aerozol z cząsteczkami, mogącymi przedostawać się do płuc, gdyż mają poniżej 5 mikrometrów. Proces odbywa się dzięki energii ultradźwiękowej, powstającej dzięki generatorowi. To z kolei powoduje powstanie fali i efektu fontanny akustycznej, dzięki której możliwe jest przekształcenie roztworu w aerozol o wysokiej jakości. Ich dużą zaletą jest cicha praca, a także brak oziębienia medykamentu. Niestety nie nadają się do podawania wszystkich leków, a ich duże rozmiary mogą być problematyczne przy domowym zastosowaniu. Niemniej jednak zdarzają się wersje kompaktowe tych urządzeń.

Inhalatory kompresorowe

To najpopularniejsza wersja nebulizatorów w leczeniu dróg oddechowych, a ich szeroki wybór można odnaleźć w ofercie Sklepu Medycznego Marty Kadzewicz, gdzie klienci mogą liczyć na profesjonalne doradztwo w jego doborze. Aerozol leczniczy podawany osobie chorej jest wytwarzany dzięki sprężonemu powietrzu, które przepływa przez środek farmakologiczny i rozbija go na mniejsze cząsteczki. W związku z tym urządzenie składa się z kompresora oraz pojemnika na lek z dyszą rozpylającą. Co prawda ich działanie jest głośniejsze, ale cena przystępniejsza, a ponadto można jest stosować z każdą grupą medykamentów zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Opracowanie:
Olsztyn, Popiełuszki 15
tel. 89 679 05 25
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać