Materiał Partnera

Jakie przesłony okienne wybrać do domu lub mieszkania? Żaluzje, rolety, a może plisy?

Jakie przesłony okienne wybrać do domu lub mieszkania? Żaluzje, rolety, a może plisy?

Przesłony okienne ochraniają wnętrze mieszkania przed nadmiernym nagrzewaniem się w upalne dni czy wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Nowoczesne rozwiązania pozwalają też na precyzyjną regulację strumienia światła docierającego do pomieszczeń. Jakie są zalety i wady poszczególnych rodzajów przesłon okiennych? Jakie będą pasować do wnętrza Twojego mieszkania? Wyjaśniamy.

Żaluzje czy rolety?

Dwa najpopularniejsze rodzaje przesłon okiennych to żaluzje i rolety. Te pierwsze składają się z podłużnych listewek (lameli) wykonanych z aluminium, drewna, tworzywa sztucznego lub innego surowca. Te drugie wykonuje się zaś z materiału, co pozwala na stosowanie różnych barw i wzorów. Rolety najczęściej rozwijają się w sposób prosty, z kasety umieszczonej w górnej części okna, swobodnie lub wzdłuż specjalnych profili. Wyróżniamy też rolety rzymskie, w których materiał przesłony składa się w efektowną harmonijkę oraz rolety weneckie charakteryzujące się efektownym drapowaniem, przywodzącym na myśl tradycyjne zasłony. Dużą zaletą rolet jest więc ich wszechstronność  w zakresie wyglądu.

Żaluzje oferują mniejszy wybór, jeśli chodzi o styl, jednak również mogą być bardzo estetyczne i dobrze uzupełniać charakter wnętrza. Szczególnie popularne w ostatnich latach stały się żaluzje drewniane o szerszych lamelach, które świetnie pasują do aranżacji kolonialnych, skandynawskich, rustykalnych i wszystkich innych czerpiących inspirację z natury. Zaletą żaluzji jest też możliwość ustawienia kąta wpadania światła do pomieszczenia oraz regulacja jego ilości. Podobną funkcjonalnością odznaczają się nowoczesne rolety typu dzień-noc.

Większość producentów przesłon okiennych proponuje swoim klientom zarówno rolety, jak i żaluzje w różnych wariantach. Oba rozwiązania mają bowiem swoich zwolenników. Przy wyborze warto wybrać firmę – taką jak np. Fix. Firma handlowo-usługowa. J. Zyzański, która przeprowadzi także fachowy montaż wybranego rozwiązania.

Plisy – co to jest?

Wśród przesłon okiennych ostatnimi czasy zyskują na popularności również tzw. plisy. To rodzaj rolet z tkaniny, w których materiał ułożony jest w charakterystyczną harmonijkę. Plisy umożliwiają zasłonięcie zarówno tylko górnej, jak i tylko dolnej lub środkowej części okna, można je bowiem dowolnie przesuwać w prowadnicach. Rolety plisowane są też bardzo estetyczne, a dzięki nowoczesnym materiałom zapewniają doskonałą ochronę przed nadmiernym nasłonecznieniem pomieszczeń.

Do zalet plis należą:

  • możliwość zamontowania w oknach o nietypowych kształtach,
  • wysoka funkcjonalność,
  • prosty montaż, demontaż oraz czyszczenie.

Ogromny wybór tkanin, z jakich produkuje się plisy, pozwala dopasować je idealnie do potrzeb każdego pomieszczenia. Dzięki wysokiej funkcjonalności i łatwej konserwacji jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz