Materiał Partnera

Jakie przedszkole wybrać – prywatne czy publiczne?

Jakie przedszkole wybrać – prywatne czy publiczne?

Każdego roku wielu rodziców zastanawia się do jakiego przedszkola posłać swoją pociechę – do prywatnego, czy publicznego? Każdy z dwóch rodzajów placówek ma zarówno pewne wady, jak i zalety.

Trudna decyzja

Wybór przedszkola dla malucha nie należy do najłatwiejszych. Rodzice chcą bowiem, aby w miejscu tym ich dziecko czuło się dobrze i mogło jak najlepiej się rozwijać.

-Przedszkole odgrywa ogromną rolę w życiu malucha, który spędzać tam ma sporą część swojego tygodnia. Dla niektórych zetknięcie z przedszkolną rzeczywistością jest prawdziwym szokiem, dlatego rodzicom zależy, aby ich pociecha miała jak najlepsze warunki. Podczas wyboru placówki mają wiele wątpliwości, czemu trudno się dziwić – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik.

Rodzice mogą dla swoich dzieci wybrać przedszkole publiczne lub prywatne. Różnią się one między sobą wieloma szczegółami. Jednym z nich jest kwestia opłat.

Przedszkole prywatne

Wybór przedszkola prywatnego wiąże się z pewnymi kosztami. Co miesiąc należy płacić czesne, a niejednokrotnie konieczne jest zapłacenie tzw. „wpisowego”. Pomimo niemałych kwot, jakie za swoje usługi żądają prywatne przedszkola, warto pomyśleć o wyborze takowego. W ofercie tego rodzaju placówek zwykle znajdują się liczne zajęcia dodatkowe, takie jak nauka języka obcego, wyjazdy na basen, zajęcia muzyczne i plastyczne, zajęcia taneczne czy zajęcia sportowe (są nawet przedszkola profilowane, skupiające się tylko na jednej z powyższych aktywności).

Niektóre programy prezentowane przez różne przedszkola są bardzo ciekawe i pozytywnie mogą wpłynąć na rozwój dziecka. Dużą zaletą przedszkoli prywatnych jest również fakt, że zajęcia prowadzone są w niewielkich grupach, co pozwala na bardziej indywidualne podejście do dziecka.

Przedszkole publiczne

Choć panuje takie przeświadczenie, to przedszkola państwowe wcale nie są bezpłatne. Z posłaniem dziecka do takiej placówki wiążą się koszty wyżywienia dziecka, jego ubezpieczenia oraz pobytu w przypadku przebywania w przedszkolu dłużej, niż 5 godzin dziennie. Co więcej, za wszystkie organizowane atrakcje i zajęcia dodatkowe również trzeba zapłacić. Podczas, gdy w tej kwestii przedszkola prywatne są bardziej elastyczne, to w państwowych placówkach od 8:00 do 13:00 prowadzone są zajęcia realizujące tzw. minimum programowe, które dostępne są dla wszystkich dzieci.

Przedszkola publiczne poziomem nauczania nie odbiegają od tych prywatnych, a ich dużą zaletą jest dbałość o wykwalifikowaną kadrę nauczycielską (zatrudniani są wyłącznie nauczyciele o wykształceniu kierunkowym, w prywatnych placówkach nie ma takiego wymogu).

Co wybrać

Choć wybór przedszkola dla dziecka nie należy do najłatwiejszych, warto kierować się przy nim nie tylko kwestiami finansowymi, ale także tym, czego oczekujecie od danego przedszkola. Najlepiej przeanalizować wszystkie za i przeciw obu rodzajów placówek pod kątem własnych preferencji. Pomoże to w podjęciu tej trudnej decyzji.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz