Materiał Partnera

Jakie projekty domów są tanie w realizacji, ale piękne równocześnie?

Jakie projekty domów są tanie w realizacji, ale piękne równocześnie?

Problemem dzisiejszych inwestorów budownictwa domów jednorodzinnych, w początkowym etapie inwestycji, jest wybranie odpowiedniego projektu. Do czynienia mamy bowiem z dwoma modelami. Pierwszy polega na wykupieniu gotowego projektu oraz przystosowaniu go do naszych oczekiwań oraz do warunków działki. Drugi to zaś nic innego, jak proces projektowych od podstaw. Wśród tysięcy różnorodnych propozycji, prawdziwym zainteresowaniem cieszą się dzisiaj tanie w realizacji domy, często będące świetną i niewiele droższą alternatywą dla kupna mieszkania!

Postaw na minimalizm

Optymalizacji kosztów realizacji inwestycji budowy domy może być wiele, począwszy od zakupu mniejszej działki w mniej atrakcyjnej lokalizacji, po oszczędzaniu na wyborze średniej jakości materiałów budowlanych. Niekiedy jednak znacznie niższe koszty, można uzyskać już w fazie projektowej domu. Tu warto zapoznać się z propozycjami minimalistycznymi, które często realizowane są w stylu wiejskim, skandynawskim, modernistycznym, czy też awangardowym. Pamiętać bowiem należy o tym, że prostota budynku nie musi oznaczać brak jego atrakcyjności wizualnej. Wszystko zależy od wybranej formy, sposobu wykończenia, od dobranych kolorów oraz od np. sposoby rozmieszczenia w domu systemów okiennych.

Jeśli masz zatem ograniczony budżet na budowę domu, stawiaj przede wszystkim na prostotę brył. Wybieraj taki projekt, który nie będzie składał się z dużej ilości załamań. To one generują bowiem dłuższy czas realizacji wykonawczej, a także większą ilość materiałów budowlanych. Często wymagają również stworzenia mocniejszego fundamentu, co jest działaniem bardzo kosztownym. Jeśli mówimy zatem o prostocie brył, pamiętajmy również o minimalistycznym dachu. Nie musi on być płaski, ale najlepiej, by posiadał dwa lub cztery spady. Niekoniecznie spowoduje to stworzenie zwykłego, prostokątnego domu… Wielokrotnie takie ergonomiczne realizacje zamieniają się w prawdziwe architektoniczne perełki. W wersji minimalistycznej można stworzyć nowoczesny, mały dworek, czy awangardową geometryczną bryłę, pełną wielkich przeszkleń! Czasem można pokusić się również o niespotykane w Polsce rozwiązania takie, jak płaskie zielone dachy, porastające specjalnymi roślinami…

Droższa inwestycja, tańsze eksploatowanie

Oszczędności inwestycyjne nigdy nie powinny być determinantem całej inwestycji. Dzisiaj bowiem drugim sposobem na obniżenie kosztów, jest wybieranie rozwiązań energooszczędnych oraz proekologicznych. Oczywiście projekt domu energooszczędnego, będzie znacznie droższy zarówno w przygotowaniu, jak i realizacji, od budynku tradycyjnego budownictwa, ale duże optymalizacje uzyskamy już podczas eksploatacji domu. Często tu warto szukać mniejszych nakładów finansowych. Te w przypadku posiadania domu jednorodzinnego w standardzie NF 40, są znacznie obniżone. Zapotrzebowanie energetyczne takiego budynku to bowiem maksymalnie 40 kWh/m2 na rok! Aby to osiągnąć, należy jednak zastosować odpowiednie systemy okienne pasywne, nowoczesne wentylacje mechaniczne z rekuperatorami odzysku ciepła, pompy ciepła i gazowe podgrzewacze c.w.u., czy też kompensatory mocy biernej, oraz fotowoltaikę. Czasem warto postawić również na własną podwórkową oczyszczalnię ścieków, oraz studnię głębinową! Aby zatem postawić na zoptymalizowane kosztorysowo i eksploatacyjnie domy, warto podjąć współpracę z Biurem architektonicznym Arbet Kolarski,  gdzie bardzo liczy się nowoczesne budownictwo, od domów wznoszonych w modelu szkieletowym, po te tworzone z prefabrykatów! 

Opracowanie:
Wodzisław Śląski, św. Jana 16
tel. 32 456 68 45
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz