Artykuł sponsorowany

Jakie prace porządkowe wykonuje się w ogrodzie jesienią?

Jakie prace porządkowe wykonuje się w ogrodzie jesienią?

Wbrew pozorom nie tylko wiosna sprzyja pracom porządkowym. Aby ogród cieszył nasze oczy po zimie, konieczne jest ich przeprowadzenie również jesienią. Do tego z pewnością przydadzą się skuteczne narzędzia, które ułatwią wykonywanie poszczególnych prac, takich jak na przykład przekopywanie grządek czy też pozbywanie się liści z trawnika. Niemniej jednak zakres czynności pielęgnacyjnych jest znacznie szerszy. Sprawdź, o czym należy pamiętać.

Usuwanie liści

To jedna z podstawowych i pierwszych prac, jaką musimy wykonać, przygotowując nasz ogród od zimy. Pozostawienie warstwy liści na trawniku będzie mieć negatywny wpływ na kondycję źdźbeł na wiosnę. Brak dostępu do powietrza oraz promieni słonecznych sprawi, że murawa zacznie gnić. Tak więc, jeśli zależy nam na stanie naszego trawnika, koniecznie zainwestujmy w dobre grabie wachlarzowe z szeroko rozstawionymi zębami. Szybciej i efektywniej wykonamy to zadanie, korzystając z dmuchawy bądź odkurzacza do liści, które w sprzedaży od renomowanych producentów ma między innymi sklep Banach. Pierwsze urządzenie pozwoli sprawnie zebrać liście w jednym miejscu, aby następnie umieścić je w kompostowniku lub zapakować w worki na odpady zielone. Drugie z kolei zupełnie eliminuje konieczność grabienia, ponieważ wszystkie liście zostają wciągnięte do zamocowanej przy odkurzaczu torby.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Jesień to idealny czas na wykonanie cięcia suchych gałęzi, niemniej jednak należy robić jeszcze wtedy, gdy znajdują się na nich liście, czyli we wrześniu lub październiku. Taka pielęgnacja dotyczy również żywopłotów. W tym celu przydadzą się sekator bądź specjalne nożyce do krzewów. Obecnie dostępne są nowoczesne narzędzia akumulatorowe, elektryczne czy też spalinowe, które w znacznym stopniu ułatwiają wykonywanie cięć pielęgnacyjnych. W takie narzędzia powinien wyposażyć się każdy, komu zależy na estetycznym wyglądzie ogrodu. Przy dużej ilości roślinności warto również rozważyć zakup rozdrabniacza ogrodowego, który umożliwi pocięcie ściętych gałęzi, kwiatów oraz innych odpadów zielonych, aby móc zagospodarować je jako kompost do ściółkowania.

Porządkowanie rabat

Jeśli zdecydowaliśmy się w ogrodzie na mały warzywniak lub zasadzenie roślin ozdobnych, również i o tych miejscach nie można zapomnieć przy przygotowaniach do zimy. Przede wszystkim wszędzie tam, gdzie rosły gatunki jednoroczne, konieczne jest usunięcie ich resztek oraz chwastów i przekopanie gleby. Można to zrobić ręcznie lub ponownie ułatwić sobie pracę przy wykorzystaniu glebogryzarki. W ten sposób dbamy o napowietrzenie i nawodnienie gruntu, a także zapewnienie mu niezbędnych substancji odżywczych. Warto też zadbać o rozłożenie nawozu naturalnego lub sztucznego. Jeśli zaś chodzi o rabaty z roślinami kilkuletnimi, należy usunąć wszelkie uschnięte części oraz wygrabić ewentualne opadłe liście drzew i krzewów. Gatunki zimozielone wymagają także obfitego nawodnienie jeszcze przed pierwszymi przymrozkami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz