Artykuł sponsorowany

Jakie płyty warstwowe układa się na płaskich dachach?

Jakie płyty warstwowe układa się na płaskich dachach?

Dachy płaskie wykonywane są z różnych materiałów, jedną z technik ich zakładania jest wykorzystanie płyt warstwowych. Składają się one z dwóch warstw blachy profilowanej, między którymi znajduje się wypełnienie zapewniające izolację termiczną i akustyczną. W obrębie tej techniki zakładania dachów płaskich wyróżniane jest kilka rodzajów płyt warstwowych. Jakie są typy płyt i kiedy je stosować?

Rodzaje płyt warstwowych do budowy dachów płaskich

Wszystkie płyty warstwowe wykorzystywane do pokrywania dachów płaskich wyglądają podobnie, ponieważ ich zewnętrzną warstwę stanowi blacha. Mimo to wyróżnia się trzy rodzaje takich płyt, a ich różnica polega na wnętrzu, czyli warstwie znajdującej się pomiędzy dwoma blachami. Do wykonania ich rdzenia wykorzystywane są różne rodzaje materiałów: styropian, piana poliuretanowa (PUR) lub poliizocyjanuratowa (PIR) oraz wełna mineralna. Wszystkie spełniają taką samą funkcję – stanowią izolację cieplną dachu płaskiego, jednak różnią się niektórymi właściwościami.

Płyty warstwowe z rdzeniem ze styropianu to najbardziej korzystna cenowo opcja. Są lekkie i łatwo dostępne, dlatego powstające z nich konstrukcje realizowane są w szybkim tempie. Z kolei płyty z rdzeniem z piany poliuretanowej charakteryzują się najwyższą jakością termoizolacji i najlepiej utrzymują ciepło w budynku. Cechą wyróżniającą płyty warstwowe wypełnione wełną mineralną jest najlepsza ochrona przeciwpożarowa.

Zalety płyt warstwowych

Płyty warstwowe znajdują zastosowanie zarówno przy budowie dachów płaskich, jak i spadowych. Najczęściej jednak stosowane są do pokrywania obiektów wielkopowierzchniowych, takich jak sklepy, centra handlowe, hale magazynowe i produkcyjne, a także wszelkiego rodzaju obiektów przemysłowych, biurowych i socjalnych. Duży wpływ ma na to szybkość ich montażu. Wykwalifikowana ekipa budowlana, taka jak Mak Dachy realizująca budowy dachów płaskich, jest w stanie pokryć nawet do 500 m kw. powierzchni w ciągu jednego dnia roboczego.

Łatwość i szybkość montażu to jednak niejedyna zaleta płyt warstwowych. Ich popularność wynika również z dużej wytrzymałości mechanicznej oraz dobrych właściwości izolacyjnych ciepła i akustycznych. Poprawnie wykonany dach jest szczelny na złączach, a tym samym odporny nawet na ulewne opady. Dodatkowo producenci oferują szeroki wybór profili blach zewnętrznych oraz ich bogatą kolorystykę. Dach wykonany z blachy jest więc estetyczny i odpowiada preferencjom inwestora.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz