Artykuł sponsorowany

Jakie pasożyty zewnętrzne najczęściej występują u psów?

Jakie pasożyty zewnętrzne najczęściej występują u psów?
Pasożyty, które zaatakowały naszego psa, są dla niego źródłem dyskomfortu i mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia. Istnieje wiele rodzajów pasożytów, które mogą bytować na naszym zwierzaku domowym, jednakże przyjrzyjmy się tym najpowszechniejszym. 

Pchły

Są to pasożyty, które możemy spotkać u kotów, psów oraz wielu innych zwierząt domowych. Występują najczęściej – niemal każdy właściciel psa spotkał się z nimi przynajmniej raz. Są przyczyną świądu i podrażnień skóry, dlatego właściciele czworonogów zwracają uwagę na częstotliwość drapania. Jest to również uwarunkowane innymi czynnikami, takimi jak stopień nadwrażliwości oraz obecność alergii. U psów uczulonych występują zmiany skórne, wyłysienia czy też połamane włosy. Ponadto, o tym, że nasz pies został żywicielem dla stada pcheł, świadczą również czarne kropki – czyli odchody pcheł.

Podczas leczenia stosowane są środki przeciwko pasożytom zewnętrznym. Należy je aplikować regularnie. Warto udać się na zabieg odpchlania do Gabinetu Weterynaryjnego "Dr Hau", gdzie leczenie odbywa się za pomocą sprawdzonych preparatów i pod czujnym okiem weterynarza. Rozpoczynając walkę z pchłami, nie możemy zapomnieć o odkurzeniu legowiska dla psa, dywanów oraz innych miejsc, w których zwierzę przebywa.

Kleszcze

Te pajęczaki, żywiące się krwią żywiciela, stanowią nie tylko zagrożenie dla ludzi, ale również dla zwierząt. Kleszcze przenoszą pierwotniaki i bakterie, przez co istnieje duże ryzyko zarażenia niebezpieczną chorobą. Jeśli zauważymy tego pasożyta u naszego psa, to musimy odpowiednio go usunąć – tak, aby aparat gębowy nie pozostał w ciele zwierzaka. W takim wypadku będziemy musieli udać się do weterynarza

Zapobieganie kleszczom odbywa się za sprawą specjalnych preparatów. Roznoszą się one głównie w płynie tkankowym. Ponadto, w sezonie aktywności kleszczy, należy dokładnie oglądać psa po każdym spacerze – aby w razie potrzeby, natychmiast usunąć pasożyta. 

Świerzbowce

Są to pasożyty, których nie zobaczymy gołym okiem. Głównym objawem ich wystąpienia jest uporczywy świąd, natomiast może on być przyczyną innych chorób i alergii, dlatego też diagnoza nie jest prosta. Zmiany skórne, spowodowane obecnością świerzbowców, najczęściej występują na uszach, okolicach łokci i stawów piętowych.

Podczas terapii z zastosowaniem specjalistycznych środków, pies powinien zostać odizolowany od innych zwierząt, gdyż jest to choroba bardzo zaraźliwa. Ponadto należy poddawać go częstym kąpielom, aby zmiękczyć skórę i usunąć strupy.  
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz