Artykuł sponsorowany

Jakie obowiązki ma właściciel budynku, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową?

Jakie obowiązki ma właściciel budynku, jeśli chodzi o ochronę przeciwpożarową?

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego musi zadbać o zapewnienie właściwej ochrony przeciwpożarowej. Jest to niezbędne ze względu na bezpieczeństwo osób, które przebywają w budynku. Musi on przede wszystkim zapewnić konserwację, a także naprawę sprzętu. Urządzenia zawsze muszą być sprawne i gwarantować prawidłowe działanie. Nigdy nie wiadomo, kiedy dane urządzenia będą potrzebne. Dlatego też nie wolno zaniedbywać określonej kwestii.

Jakie obowiązki ma właściciel obiektu w zakresie ochrony przeciwpożarowej?

Właściciel, zarządca lub użytkownik obiektu ponosi odpowiedzialność za niedostosowanie się do przepisów przeciwpożarowych. W związku z tym zobligowany jest do stosowania się do przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, technologicznych, a ponadto instalacyjnych  – podkreśla specjalista reprezentujący firmę Gasz-Poż, która realizuje działania z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Obiekt wyposaża się w gaśnice i niezbędne urządzenia przeciwpożarowe. Nie wolno zapominać o konserwacjach i potrzebnych naprawach, gdyż zasadnicze znaczenie ma zapewnienie niezawodności funkcjonowania sprzętu. Osoby przebywające na terenie obiektu muszą mieć dostęp do wyjść ewakuacyjnych. Co więcej, budynek musi być dobrze przygotowany do prowadzenia akcji ratowniczej. Ustala się także procedurę postępowania na wypadek pożaru czy klęski żywiołowej.

Warto podkreślić, że odpowiedzialność za wykonanie obowiązków dotyczących ochrony przeciwpożarowej w całości lub w części spoczywa na zarządcy bądź użytkowniku na podstawie podpisanej umowy cywilnoprawnej.

Jakie wymagania powinny spełniać urządzenia przeciwpożarowe?

Punktem wyjścia, jeśli chodzi o urządzenia przeciwpożarowe, jest ich wykonanie zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę zajmującego się sprawami zabezpieczeń przeciwpożarowych. Warunkiem dopuszczenia sprzętu do użytkowania są odpowiednie testy i badania. Muszą one potwierdzić, że komponenty te działają właściwie. Gaśnice i inne niezbędne elementy podlegają systematycznej konserwacji i przeglądom technicznym. Przeprowadza się je zgodnie z wytycznymi wskazanymi w Polskich Normach, które dotyczą gaśnic, a także urządzeń przeciwpożarowych. Przeglądy techniczne prowadzi się nie rzadziej niż raz do roku. Natomiast węże, które stanowią wyposażenie hydrantów wewnętrznych, raz na 5 lat poddaje się próbie ciśnieniowej. Związana jest ona z maksymalnym ciśnieniem roboczym zgodnie z Polską Normą, która dotyczy czynności konserwacyjnych hydrantów wewnętrznych.

 

Opracowanie:
Bytom, Witczaka 20
tel. 601 066 715
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz