Artykuł sponsorowany

Jakie obiekty można zbudować z płyt wielowarstwowych?

Jakie obiekty można zbudować z płyt wielowarstwowych?

Z roku na rok, coraz bardziej popularne staje się budowanie obiektów w systemie lekkiej zabudowy. To nie tylko ekonomiczne, ale tez bardzo praktyczne rozwiązanie. Wykonuje się je zazwyczaj z płyt wielowarstwowych. Kojarzą się one z nudną, nieciekawą, szarą i brzydką kontenerową zabudową. Nie musi tak jednak być. Jakie obiekty można zbudować z płyt wielowarstwowych? Zapraszam do lektury.

Jak są zbudowane płyty warstwowe?

Popularne panele typu sandwich (ang. sandwich panel) swoją nazwę zawdzięczają angielskiej nazwie kanapki, która składa się z dwóch kromek chleba i wypełnienia. To w istocie dwie metalowe pyty okładzinowe, między którymi znajduje się warstwa izolacyjna. Metal usztywnia całość konstrukcji i stanowi idealną osłonę przed warunkami atmosferycznymi, uszkodzeniami mechanicznymi i stanowi obustronne wykończenie estetyczne płyty. To dzięki budowie ten materiał jest tak wszechstronny.

Są też na rynku płyty z jednostronną okładziną. Są one stosowane do ociepleń zewnętrznych budynków, a także jako dodatkowy materiał wygłuszający we wnętrzach, stosowany przy produkcji płyt sufitowych do wygłuszeń akustycznych (podsufitek).

Do czego służą płyty wielowarstwowe?

Płyty wielowarstwowe w okładzinach metalowych towarzyszą nam na co dzień w bardzo wielu miejscach. Służą do budowy ścian i dachów wielu obiektów użyteczności publicznych, magazynów, hal produkcyjnych, wspierają także sektor chłodnictwa, będąc doskonałymi izolatorami. Dzięki swoim właściwościom izolacyjnym świetnie nadają się do budowy chłodni, gdzie wymagana jest niska temperatura, a także do przechowali warzyw i owoców, gdzie powinna dominować niska temperatura dodatnia.

Często spotykamy je jako materiał wykorzystany do budowy drobnych obiektów handlowych, jak  kioski, obiekty małej gastronomii, czy nawet małe, niepozorne kontenery socjalne, w których przechowywane są materiały budowlane i sprzęt podczas większych remontów i budowy. Takie obiekty mogą także służyć jako przestrzenie biurowe. Często spotkasz je także, odwiedzając wiaty targowe i hale różnego rodzaju, a nawet portiernie, w których pracują pracownicy ochrony.  Jak widać, płyty wielowarstwowe są naprawdę powszechnie stosowanym i lubianym materiałem.

Dobry projekt to podstawa – konstrukcje modułowe

Jak z każdego materiału, a więc także i z pyt wielowarstwowych można stworzyć zarówno zwykły barak, jak i arcydzieło. To wszystko zależy od pomysłu, dobrego projektu i inwencji twórczej projektanta. Dzięki zastosowaniu systemów modułowych jest możliwa dalsza, kreatywna rozbudowa obiektów. Wyspecjalizowane firmy zajmują się produkcją i montażem lekkich konstrukcji od podstaw, dostarczają płyty wielowarstwowe także na miejsce budowy. Takie usługi w swojej ofercie ma Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Warbud.

Jakie materiały izolacyjne są zastosowane w płytach wielowarstwowych?

Istnieje kilka rodzajów wypełnień termoizolacyjnych płyt. Może być wykonane z wełny mineralnej skalnej lub szklanej (MW), pianki poliuretanowej (PUR), poliuretanowo-izocjanurowej (PIR), ale też polstyrenu ekstrudowanego (XPS) i ekspandowanego (EPS). Spotkać można także pianki fenolowe (PF) lub szkło piankowe (CS).

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz