Jakie możliwości mamy przy wyborze cmentarza?

Jakie możliwości mamy przy wyborze cmentarza?

Śmierć bliskiej osoby to trudny czas w życiu każdego człowieka. Pomimo smutku oraz bólu, który nam towarzyszy musimy dokonać wielu wyborów i podjąć szereg decyzji związanych z pogrzebem. Jedną z nich jest wybór cmentarza. Przeczytaj, jakie są rodzaje cmentarzy, kto decyduje o założeniu cmentarza, gdzie można pochować urnę oraz ile kosztuje miejsce na cmentarzu.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kto decyduje o założeniu nowej nekropolii?

O założenie nowego cmentarza decydują władze kościelne – w przypadku cmentarzy wyznaniowych lub władze gminne, jeżeli chodzi o cmentarze komunalne. Teren przeznaczony pod cmentarz musi spełniać określone warunki.

Ważne, aby był zlokalizowany na terenie, gdzie nie będzie miało to negatywnego wpływu na środowisko. Decyzja musi zostać zaakceptowana przez inspektora sanitarnego. Cmentarz należy zorganizować jako teren zielony o założeniu parkowym, a cmentarna zieleń podlega specjalnej ochronie.

Rodzaje cmentarzy

Cmentarz jest miejscem, które zostało wydzielone w celu pochówku zmarłych.  Na umiejscowienie i kształt cmentarza zawsze ma wpływ wiele czynników takich jak skład społeczności lokalnej, obostrzenia sanitarne, tradycja religijna czy położenie geograficzne. Pomocnym w wyborze miejsca pochówku może okazać się zakład pogrzebowy. W Polsce mamy dwa rodzaje cmentarzy – wyznaniowe i cywilne.

Cmentarze wyznaniowe to cmentarze parafialne oraz międzyparafialne. Do grupy tej zaliczamy także cmentarze zakonne, które spotyka się rzadziej. Przeznaczone one są dla określonej grupy wiernych, do których zaliczają się na przykład bractwa religijne. Charakterystyczne dla cmentarzy wyznaniowych jest to, że chowa się w nich tylko osoby określonego wyznania.

Cmentarze komunalne zaliczają się do cmentarzy cywilnych. Do tej grupy należą także cmentarze wojenne – miejsce spoczynku żołnierzy, którzy polegli w czasie wojny.  Cmentarz komunalny przeznaczony jest dla bezwyznaniowców oraz dla zmarłych różnorodnych wyznań. Ich właścicielami są gminy.

Cmentarze cywilne dzielą się także na cmentarze czynne, gdzie chowa się osoby zmarłe oraz nieczynne, na których zaprzestano tej praktyki – najczęściej z uwagi na brak miejsca. Na każdym cmentarzu powinna być kostnica lub dom przedpogrzebowy.

Gdzie pochować prochy z urną?

Kremacja zwłok ma wiele zalet. Jest ona tańsza od tradycyjnego pogrzebu – przeczytaj artykuł i wybierz rodzaj pochówku.

W przypadku kremacji zwłok obowiązują takie same procedury jak podczas tradycyjnego pogrzebu. Szczątki muszą być złożone na cmentarzu. Mogą być także przechowywane w kolumbariach – niszach wykonanych w ścianach pamięci, które znajdują się na cmentarzach. Przewożenie urny prywatnym samochodem lub też trzymanie jej w domu jest równoznaczne ze złamaniem przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych – grozi za to kara grzywny lub aresztu.

Ile kosztuje miejsce na cmentarzu?

Możliwości pochowania zmarłego jest z roku na rok coraz więcej. Za miejsce grzebalne, czyli za udostępnienie miejsca pod grób zarządzający cmentarzem pobiera opłaty. Cena zależna jest od lokalizacji na cmentarzu – czy wybieramy główne aleje, czy wydzielone kwatery. Różnica w cenie zależy także od wielkości grobu i okresu, na jaki miejsce zostanie udostępnione.

Można wykupić miejsce na stałe, ale często zdarza się, że opłaty dotyczą pewnego okresu – najczęściej jest to 20 lat. Po tym czasie należy uiścić opłatę ponownie – inaczej grób może zostać zlikwidowany i udostępniony komuś innemu. 

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz