Jakie łóżko kupić dla dziecka?

Jakie łóżko kupić dla dziecka?

Z chwilą podjęcia decyzji o posiadaniu potomstwa przyszli rodzice rozpoczynają zwykle szereg przygotowań, m.in. zagospodarowują pokój dziecięcy, dobierają kolory, dekoracje i meblują. Jednym z najważniejszych mebli w takim pokoiku będzie oczywiście dziecięce łóżko. Dziś zastanawiamy się, jakie łóżko kupić dla dziecka. Zapraszamy do lektury.

Łóżka dla dzieci – jakie powinny mieć cechy?

Łóżka dla dzieci muszą spełniać kilka istotnych cech. Przede wszystkim – powinny być bezpieczne i wykończone z bardzo wysoką jakością. Wszystko po to, by dziecko, przynajmniej w początkowej fazie życia, nie wypadło lub nie wyszło z łóżeczka. Dlatego na początku powinno to być łóżko z barierką. Jego krawędzie muszą mieć łagodne zakończenia, a materiał konstrukcji nie powinien móc dać się z łatwością oderwać/uszkodzić. Ważne są tu bezpieczne, atestowane materiały (i konstrukcyjne, i wykończeniowe), wiadomo wszak, że dziecko będzie tam nie tylko spać, ale też się bawić. Łóżeczka dziecięce powinny być również wygodne – nim pociecha spróbuje wyjść ze środka, będzie tam spędzać dużo czasu. Dlatego do takiego łóżeczka powinien być dobrze dobrany materac dla dziecka. Wygoda oznacza też możliwość regulacji danego mebla: dzieci szybko rosną i już po około roku trzeba będzie zmienić wysokość położenia materaca i zainstalować barierkę, którą z czasem dziecko nauczy się samodzielnie otwierać lub przynajmniej wyjmować szczebelki. Wraz ze wzrostem dziecka trzeba będzie się też przyszykować na zmianę łóżka, tu jednak będziemy mieli do dyspozycji sporo więcej możliwości, niż w przypadku łóżka niemowlęcego.

Rodzaje łóżek dla starszych dzieci

A zatem, jakie łóżko dla dwulatka, trzylatka, cztero- i więcej latka? Na początek wystarczy, żeby w łóżeczku dało się zsunąć w dół barierkę, jeśli tylko dziecko jeszcze się w nie mieści. Gdy jednak nieco podrośnie, jest już samodzielne ruchowo i sprawnie przemieszcza się o własnych siłach, możemy zastanowić się nad kupnem łóżeczka bez barierek, za to z niewysokim pałąkiem zabezpieczającym dzieci przed upadkiem na podłogę. Takie łóżeczko można w razie potrzeby z łatwością odwrócić i przysunąć do swojego, będzie wówczas pełnić rolę dostawki do łóżka.

Warto jest zastanowić się, jak często będziemy mogli zmienić łóżeczko na większe. Jeżeli nie możemy lub nie chcemy tego robić, to można rozważyć kupno łóżka rosnącego z dzieckiem. W takim łóżku można stopniowo demontować ograniczniki oraz regulować jego długość, co jest nie tylko wygodne, ale też ułatwia jego dopasowanie do kolejnych mebli dziecięcych kupowanych najmłodszemu wraz z wiekiem.

Jeżeli nasza pociecha ma dużą dozę decyzyjności i sprecyzowane potrzeby, można wówczas zaproponować jej samodzielny wybór łóżeczka. Trzeba być jednak gotowym na akceptację tej decyzji, bo może wybrać nie po naszej myśli! Czego możemy oczekiwać? Warto pokazać dziecku różne typy łóżek dziecięcych, z pewnością zaciekawi je któreś z łóżek nietypowych, na przykład łóżeczko domek, samochód, samolot, łóżko z baldachimem czy nawet łóżko piętrowe dla dzieci. To ostatnie spotkamy w tradycyjnej formie dla dwóch osób, pojedyncze – jako antresola – z możliwością wstawienia pod spód biurka lub urządzenia kącika na zabawki, wreszcie nietypowego łóżka piętrowego z dodatkowym wyposażeniem (na przykład w kształcie zamku ze zjeżdżalnią). Wybór takiego łóżka sprawi, że dziecko będzie je wykorzystywać nie tylko jako miejsce do wypoczynku, ale i doskonałą przestrzeń do zabawy przez długi czas. 

Opracowanie:
Igor
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz