Materiał Partnera

Jakie linie technologiczne są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym?

Jakie linie technologiczne są wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym?

Branża motoryzacyjna to jedna z najbardziej wydajnych gałęzi przemysłu – w roku 2018 roku na całym świecie wyprodukowano 70 milionów nowych aut, co oznacza, że co minutę fabryki opuszczało ponad 130 pojazdów. Tak oszałamiające wyniki są możliwe do osiągnięcia wyłącznie dzięki zastosowaniu bardzo zaawansowanych, w dużej mierze zautomatyzowanych linii technologicznych.

Tłoczenie karoserii

Produkcja samochodu rozpoczyna się od wykonania elementów karoserii, w tym maski komory silnika, pokryw drzwi, dachu, nadkoli. Do ich wytworzenia używa się zazwyczaj różnego rodzaju pras – mechanicznych, hydraulicznych lub serwomechanicznych – które wywierając nacisk na fragment płaskiej blachy trwale ją odkształcają, nadając jej pożądane wymiary i formy. Dużą zaletą pras jest to, że potrafią pracować z bardzo dużą szybkością, wytwarzając z jednej matrycy (stempla) tysiące identycznych elementów.

Stanowiska montażowe

W najbardziej zaawansowanych fabrykach samochodów stanowiska montażowe obsadzone są przez wyspecjalizowane w wykonaniu określonych zadań roboty przemysłowe. Podobnie jak w przypadku pras są one sterowane automatycznie, po zaprogramowaniu odpowiedniej sekwencji poleceń powtarzają dokładnie te same czynności, zachowując przy tym jednakową prędkość i dokładność. W mniejszych zakładach produkcyjnych prace montażowe wykonywane są przez pracowników – dla maksymalnego zwiększenia wydajności produkcji stanowiska dla nich przeznaczone projektowane są specjalnie pod kątem wykonywanych zadań, wyposażane w oświetlenie oraz wszystkie niezbędne narzędzia. Wytwarzanie stanowisk montażowych to jedna ze specjalizacji firmy Skizo.

Transport

Montaż samochodów odbywa się na wielu różnych stanowiskach, z których każde wyspecjalizowane jest w wykonywaniu zaledwie pewnej części pracy. Aby przemieszczanie się samochodu i materiałów między poszczególnymi stanowiskami zachodziło płynnie i przy minimalnej stracie czasu oraz energii, w zakładach produkcyjnych stosuje się linie transportowe – zazwyczaj rolowe lub taśmowe. W bardziej zaawansowanych fabrykach rozwiązaniem mogą być również autonomiczne, zasilane energią elektryczną pojazdy.

Maszyny CNC

Termin CNC, czyli Computerized Numerical Control, stosowany jest powszechnie do nazwania sterowanych komputerowo maszyn przeznaczonych do obróbki materiałów – m.in. frezowania czy toczenia. Używane są one do wytwarzania ogromnej ilości części do montażu samochodów, np. śrub. Zautomatyzowanie procesu produkcji pozwala znacząco zwiększyć jego wydajność bez obniżania precyzji. Przy okazji urządzenia CNC zapewniają większe bezpieczeństwo i nie wymagają obsługi – po zaprogramowaniu same wykonują zadania zgodnie z projektem. 

 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz