Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb – wiązanki pogrzebowe, wieńce czy bukiet?

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb – wiązanki pogrzebowe, wieńce czy bukiet?

Śmierć bliskiej osoby to bardzo trudny okres. Uroczystość pogrzebowa jest momentem, kiedy godnie możemy pożegnać bliską nam osobę. Warto zadbać, aby każdy szczegół tej ceremonii był idealny. Kwiaty są niezbędnym elementem uroczystości. Mogą pomóc w wykreowaniu odpowiedniej atmosfery – spotęgować aurę podniosłości i nostalgii. Sprawdź, jaki wieniec wybrać na pogrzeb oraz które kwiaty dobrać.

Jakie kwiaty wybrać na pogrzeb?

Wybór kwiatów na uroczystość pogrzebową dla wielu osób jest wyzwaniem. Zanim dokonamy zakupu, należy przemyśleć, jaka relacja łączyła nas ze zmarłym. Przyjęte jest, że duże wieńce powinny pochodzić od najbliżej rodziny i przyjaciół. Dalsza rodzina i znajomi mogą przynieść na uroczystość skromniejsze wiązanki, bukiety lub pojedyncze kwiaty.  

Wieńce pogrzebowe

Wieńce pogrzebowe należą do kompozycji kwiatowych wybieranych najczęściej. Wykonuje się je na floretach lub specjalnych podkładkach z iglastych gałązek. Do najpopularniejszych wieńców należą wieńce pogrzebowe z róż oraz wieńce pogrzebowe z lilii. Warto wiedzieć, że lilie symbolizują czystość oraz niewinność. Róże są wyrazem naszej wielkiej miłości do zmarłej osoby.

Wiązanki pogrzebowe

Skromniejszą kompozycją jest wiązanka pogrzebowa. Wiązanka składa się z kwiatów oraz dodatków takich jak: gałązki, ozdobne liście czy wstążki. Najczęściej przynosi ją dalsza rodzina i znajomi. Wiązankę pogrzebową można znaleźć w każdej kwiaciarni i nie wymaga ona wcześniejszego zamówienia. Często dołączana jest do niej szarfa pogrzebowa.

Bukiety

Bukiet złożony ze świeżo ściętych kwiatów także będzie dobrym pomysłem. Pojedyncze kwiaty również są wskazane. Wszystko zależne jest od indywidualnych odczuć i stosunku, jaki mieliśmy do osoby zmarłej. Wybór kwiatów będzie zatem wyborem bardzo indywidualnym.  Pamiętaj, że goździki należą do jednych z najtrwalszych kwiatów ciętych. Symbolizują one miłość, hołd i pamięć. Chętnie wykorzystywane do klasycznych aranżacji pogrzebowych są też mieczyki. Mają one długie łodygi i różnorodne kolory. Ponadto kojarzone są z moralności i siłą charakteru.

Ile kosztuje wieniec pogrzebowy a ile wiązanka pogrzebowa?

Ceny wieńców pogrzebowych zależne są od wielkości i rodzaju kwiatów. Należy się przygotować na koszt dwu- lub trzykrotnie wyższy od kosztów mniejszej wiązanki, której koszt oscyluje pomiędzy 70 zł a 250 zł. Cena wieńców pogrzebowych waha się od 90 zł do nawet 500 zł. Do najdroższych kompozycji zalicza się, te zrobione ze storczyków lub innych kwiatów egzotycznych. Tańsze, ale równie efektowne są wieńce stworzone z popularnych margaretek lub chryzantem gałązkowych. Nietypowe wieńce – na przykład wieńce pogrzebowe w kształcie serca lub inne wieńce, które przybierają oryginalne kształty, również będą kosztować więcej. Wykonanie wieńca można zlecić zakładowi pogrzebowemu.

Sztuczne czy żywe kwiaty?

Niewątpliwą zaletą sztucznych kwiatów jest ich trwałość. Jednak nigdy sztuczne kwiaty nie będą prezentowały się tak dobrze, jak prawdziwe – przy wyborze kwiatów na pogrzeb należy o tym pamiętać. Żywe kwiaty na ogół są lepszym zakupem, ale warto nasz wybór uzależnić od pogody. Jeżeli żegnamy bliską osobę zimą lub w bardzo upalne dni rozsądniej będzie pomimo wszystko przynieść sztuczne kwiaty, które pozostawione na grobie na trochę dłużej zachowają swój urok.

Co zrobić z kwiatami po pogrzebie?

Po pogrzebie na grobie zostanie mnóstwo kwiatów. Po jakimś czasie – niezależnie czy wybieramy kwiaty sztuczne, czy żywe, zaczną one opadać, więdnąć, tracić kolory. To jest czas, kiedy należy się ich pozbyć. Regularne dbanie o wygląd i czystość nagrobka jest bardzo ważne. Kwiaty zostały przyniesione od serca. Symbolizują one przywiązanie, miłość i szacunek do zmarłej osoby, ale kiedy minie ich czas i przestaną one wyglądać estetycznie, nie wahajmy się ich wyrzucić.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz