Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści przynosi korzystanie z inteligentnego systemu zarządzania domem?

Jakie korzyści przynosi korzystanie z inteligentnego systemu zarządzania domem?

Nasze domy wyposażone są w coraz liczniejsze rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo oraz komfort życia.  Wydajne zarządzanie urządzeniami elektrycznymi zamontowanymi dla naszej wygody, często wymaga sporej ilości czasu. Nie każdy ma czas i ochotę ręcznie sterować każdym pojedynczym urządzeniem, dlatego powstały specjalne systemy zarządzania domem, a mieszkania korzystające z takich rozwiązań nazywa się inteligentnymi domami.

Jak działają inteligentne domy?

W każdym domu korzystamy z różnego rodzaju instalacji, które odpowiadają za oświetlenie, ogrzewanie czy wentylacje. Rosnąca ilość systemów używanych w domu, powoduje, że wiele osób ma problemy z odpowiednim ustawieniem różnych instalacji, tak aby ze sobą prawidłowo współgrały. Rozwiązaniem tego rodzaju problemów są inteligentne domy, w których wszystkie urządzenia i sprzęty zostają ze sobą połączone w specjalnej sieci, co umożliwia komunikację między nimi oraz zdalne zarządzanie. Skomunikowane instalacje zostaną ze sobą idealnie synchronizowane, co pozwoli ograniczyć koszty związane z ogrzewaniem czy energią elektryczną.

Użytkownicy inteligentnych domów mają możliwość zarządzania większością systemów domowych przy pomocy telefonu, komputera czy tableta. Istnieje wiele możliwości sterowania inteligentnymi instalacjami, dzięki czemu możemy np. zaprogramować ogrzewanie, tak by działało według rytmu dnia i nocy czy wyłączało się samoczynnie, gdy w domu nie wykrywa żadnych osób. Chcąc zacząć korzystać z udogodnień, jaki oferują inteligentne domy, powinniśmy skonsultować się z profesjonalną firmą, zajmującą się montażem inteligentnych domów. Prace montażowe związane są z ingerencją w instalacje elektryczne, dlatego warto zdecydować się na usługi świadczone przez renomowane firmy, takie jak Instelovitz.

Instalacje znajdujące się w inteligentnych domach

Jeśli zdecydujemy się na montaż systemów zarządzania domem, sami zdecydujemy jakie instalacje mają zostać do niego podłączone. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest włączenie do systemu wszystkich instalacji znajdujących się w domu, zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Do naszego inteligentnego domu możemy włączyć:

  • centralne ogrzewanie,
  • pompy ciepła,
  • wentylację mechaniczną wraz z rekuperacją,
  • klimatyzację,
  • panele solarne i fotowoltaiczne,
  • oświetlenie,
  • system alarmowy,
  • kamery do monitoringu,
  • zraszacze,
  • systemy żaluzji, rolet i markizów,
  • kina domowe.

Większa ilość instalacji podłączonych do systemu zarządzania domem pozwoli na lepszą optymalizacje i synchronizacje, niektórych procesów. Każda instalacja wchodząca w skład inteligentnego domu może być sterowana zdalnie przy pomocy telefonu czy tabletu. Dodatkową zaletą bezprzewodowych systemów zarzadzania domem jest fakt, że informacje pochodzące z monitoringu czy różnego rodzaju czujników dostaniemy od razu po wykryciu nieprawidłowości, co pozwoli nam na odpowiednią reakcję.

Wygoda, komfort i bezpieczeństwo

Inteligentny dom wpłynie pozytywnie na wiele aspektów naszego życia. Z pewnością wzrośnie wygoda używania instalacji i systemów, w które wyposażony był nasz dom, lecz z różnych powodów z nich nie korzystaliśmy lub korzystaliśmy w ograniczonym zakresie. Możliwość zdalnej regulacji temperatury pozwala nie tylko włączyć ogrzewanie, bez konieczności wstawania spod ciepłej kołdry, ale również umożliwia włączenie klimatyzacji oraz zraszaczy ogrodowych znajdując się jeszcze w pracy. Za bezpieczeństwo domu i domowników odpowiadają systemy alarmowe, różnego rodzaju czujniki oraz kamery monitoringu. Informacje o niepokojących sytuacjach, przesyłane są bezpośrednio do użytkownika, co pozwala na szybką reakcję i ograniczenie szkód spowodowanych ulatnianiem się gazu czy zalaniem. Prawidłowo działający inteligentny dom zużywa znacznie mniej energii, niż wcześniejsze, co pozwala zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz