Artykuł sponsorowany

Jakie korzyści niesie za sobą współpraca z biurem rachunkowym?

Jakie korzyści niesie za sobą współpraca z biurem rachunkowym?

Biura rachunkowe oferują pomoc w prowadzeniu działalności firmy, prowadzeniu księgowości w zależności od przyjętej formy rozliczania po kosztach niekiedy kilkukrotnie niższych niż koszt zatrudnienia księgowej na etat w firmie. Czy rzeczywiście oferta biur rachunkowych jest taka atrakcyjna cenowo? Dlaczego warto zmienić sposób prowadzenia księgowości w firmie i przejść na współpracę outsourcingową?

Jaki rodzaj zleceń można zlecić pracownikom biura rachunkowego?

W przeciwieństwie do etatu księgowej, czy też księgowego biura rachunkowe charakteryzuje szeroka specjalizacja usług. W ramach współpracy zewnętrzny księgowa może podjąć się prowadzenia ksiąg rachunkowych, K P i R, a także ewidencji przychodów i rozliczeń podatków. Dzięki współpracy z osobami o wąskiej specjalizacji na poziomie eksperckim biura te służą fachową poradą biznesową, analizą sytuacji finansowej firmy, czy też doradztwa z zakresu podatków i finansów. Często biura rachunkowe takie jak np. Usługi Księgowe Ewa Zapadka przygotowują rozliczenia i raporty do ZUS, prowadzą pełną ewidencję kosztów pracowniczych, sporządzają różnego rodzaju raporty statystyczne, przygotowują wnioski kredytowe czy też reprezentują klienta w urzędach podatkowych i administracji publicznej.

Jakie korzyści wynikają z przejścia na usługi zewnętrznego księgowego?

Prowadzenie księgowości dla firm, w ramach współpracy z biurem księgowym czy też rachunkowym pozwala sporo zaoszczędzić względem zatrudniania pracownika księgowego na pełen etat. Działalność biur jest bowiem usługowa, a to oznacza, że płacimy tylko za te usługi, które fizycznie firma przeprowadza dla danego przedsiębiorstwa. Udana współpraca z biurem rachunkowym zależy zarówno od zakresu zadań, jakie zlecimy podmiotowi zewnętrznemu, jak również kompetencji samego biura, polityki wewnętrznej prowadzonej w biurze. Kluczowy dla danego biznesu jest pełna odpowiedzialność biura za wszystkie operacje, których się podejmuje, a nie jak w przypadku etatu księgowej do wysokości 3 pensji (dzieląc odpowiedzialność za przeprowadzone operacje finansowe z właścicielem).

Czy biuro rachunkowe jest też dla osób fizycznych, czy tylko dla firm?

W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą istnieje wiele sytuacji gospodarczych, które wymagają podjęcia trudnych decyzji księgowo-podatkowych. Samodzielne prowadzenie comiesięcznych rozliczeń w firmie jest niezwykle stresujące. Wymaga od właściciela firmy ciągłej aktualizacji wiedzy na temat obowiązujących przepisów, pilnowania terminów rozliczeń z instytucjami rządowymi czy też kontrahentami. W zależności od przyjętej formy rozliczeń prowadzenie samodzielne księgowości to prowadzenie ewidencji na potrzeby podatku VAT, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, czy też ewidencji wyposażenia. Okazuje się, że zamiast zajmować się szukaniem sposobów na zwiększenie obrotów w firmie, generowaniu większych zysków właściciel zmuszony jest do ślęczenia w przepisach księgowych i poznawania zawiłości programów do księgowania.

Pomoc biura księgowego rozwiązuje problem konieczności aktualizowania wiedzy, to dla przedsiębiorcy szansa na odzyskanie wolnego czasu i przede wszystkim zdjęcie z siebie pełnej odpowiedzialności za wykonane operacje gospodarcze.

Opracowanie:
Szczytno, Kętrzyńskiego 4 lok. 1
tel. 733 345 677
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz