Materiał Partnera

Jakie korzyści dla dziecka mają zabawki interaktywne?

Jakie korzyści dla dziecka mają zabawki interaktywne?

Wychowanie dziecka to wielkie wyzwanie. Wymaga od rodziców pełnego zaangażowania i podejmowania przemyślanych decyzji. Maluch chłonie świat wokół niego w zawrotnym tempie i do tego też musimy być przygotowani. Potrzebować będzie nie tylko ubranek i jedzenia, ale również narzędzi, które pozwolą mu się prawidłowo rozwijać. Do takich należą między innymi zabawki interaktywne.

Zalety zabawek interaktywnych

Od dawna wśród rodziców i specjalistów zajmujących się wychowaniem dzieci trwa spór o zabawki interaktywne. Jedni widzą w nich skuteczne narzędzia do nauki dla malucha, inni uważają, że to zbytek w pokoju dziecięcym. Nie da się jednak ukryć, że technologia zawładnęła naszym światem i trudno znaleźć dziedzinę, w której nie byłaby ona obecna. Zabawki nie są tu wyjątkiem – sklepy są wypełnione interaktywnymi pieskami, kotkami oraz wieloma innymi urządzeniami, które łącza w sobie funkcje nauki i zabawy. Podzielone są one według wieku i bez trudu, na przykład w sklepie Lolek, znajdziemy zabawki przeznaczone dla niemowlaka, dwulatka czy pięciolatka. Czy warto jednak podążać za modą i kupować dziecku zabawki interaktywne?

Tak i to z kilku powodów. Jak wskazuje nazwa, zabawki interaktywne wchodzą z dzieckiem w interakcję – wymagają od niego reakcji oraz same reagują na jego działania. To podstawowe elementy nauki metodą prób i błędów, pierwszą dostępną dziecku metodą. W ten sposób może ono uczyć się rozpoznawania dźwięków czy kolorów, poznawać nowe słowa i liczby. Zabawki edukacyjne zazwyczaj też budowane są w sposób, który ma pobudzać zmysły dziecka, co umożliwia jego całościowy rozwój. Pamiętajmy jednak, że sam zakup zabawki nie wystarczy i ważna jest obecność rodzica – dziecko czuje się wówczas bezpiecznie i chętniej podejmuje nowe działania.

Odpowiednia zabawka edukacyjna

Bogactwo rynku zabawkowego sprawia, że trudno jest wybrać zabawkę interaktywną dla naszego malucha. Producenci prześcigają się w tworzeniu nowych, nawiązujących do oglądanych przez dzieci kreskówek. Wybór jest tu ogromny, mamy zabawki z Psim Patrolem czy lokomotywą Tomkiem. Wśród rodziców dużą popularnością cieszą się również zabawki interaktywne marki Fisher Price. Zakup powinien być jednak przemyślany i oparty na kilku kryteriach.

Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo i funkcjonalność zabawki. Małe elementy, które łatwo odpadają, stanowią zagrożenie nawet dla kilkuletniego dziecka. Nie warto też kupować zabawki zbyt zaawansowanej – nie będzie ona przydatna, a łatwo później przegapić moment, w którym dziecko mogłoby się nią bawić. Sprawdzajmy więc oznaczenie wiekowe. Ponadto znaczenie ma natężenie dźwięku, które warto sprawdzić przed zakupem. Pamiętajmy też, by wybierać jedynie produkty oznaczone certyfikatem CE, który stanowi gwarancję bezpieczeństwa zabawki.

Opracowanie:
Barycz 16
tel. 726 068 424
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz