Artykuł sponsorowany

Jakie jabłka wykorzystywać do szarlotki?

Jakie jabłka wykorzystywać do szarlotki?

Istnieje prawie dwieście uprawianych w Polsce odmian jabłoni. Produkcja jabłek stanowi ponad 13% światowej produkcji owoców. Są znane i spożywane od tysięcy lat. Pojawiające się nowe krzyżówki i odmiany znacznie poszerzają repertuar ich zastosowania w kuchni. Mogą one nie tylko być smaczną przekąską lub deserem, ale wyrazistym składnikiem dań obiadowych.

Na słodko…

Chyba wszystkie owoce w pierwszej kolejności traktujemy jak przekąskę. Ich pierwotnym przeznaczeniem i możliwością jest spożywanie nieprzetworzonego produktu. Zarówno gruszki, jak i śliwki mogą, a nawet powinny stanowić pożywne uzupełnienie codziennej diety.

Rynek sprzedaży owoców jest ogromny, dlatego warto znaleźć rzetelnego producenta, który dostarcza dobrych produktów, takiego jak Fruga. W ten sposób mamy pewność, że będą one zdrowe i pełne wartości odżywczych.

Odmianą najlepszą do jedzenia na surowo są jabłka Ligol, należące do grupy słodkich odmian. Mają twardą, żółtoczerwoną skórkę, a ich miąższ jest kremowy, kruchy i aromatyczny.

Jabłka dają świetne dżemy i soki. Pokrojone w kawałki będą doskonałym dodatkiem do ciast i deserów. Najlepiej sprawdzą się tu odmiany słodko-kwaśne. Nagromadzenie wyłącznie słodkich produktów wywołałoby raczej efekt przesycenia i nie byłoby smaczne. Potrzebna jest równowaga.

Dlatego świetnym nadzieniem do szarlotki będą jabłka Gloster. Ich miąższ jest wyjątkowo soczysty, ale łagodny, chrupiący i aromatyczny.

Odmiana landsberska to kolejne jabłko z grupy odmian słodkich. Ją wykorzystać możemy do racuchów.

…i wytrawnie

Jabłka mogą być dodatkiem do bardziej sycących dań. Ich zastosowanie waha się od bardziej słodkich potraw takich jak pieczony ryż z jabłkami i cynamonem do pieczonej kaczki z jabłkami.

Sałatki ko kolejne potrawy na bazie jabłek możemy przyrządzić. Choć te owocowe nadal bliższe będą deserom, też mogą stanowić pyszne i odżywcze drugie śniadanie lub podwieczorek. Doskonale pasują do nich jabłka Jonagold. Są duże o żółtym, gruboziarnistym i soczystym miąższu i delikatnym aromacie.

Jako dodatek do mięs powinniśmy wykorzystywać jabłka odmian kwaśnych i słodko-kwaśnych. Tu ponownie świetnym rozwiązaniem będzie odmiana Gloster, którą z łatwością możemy wykorzystać jako nadzienie. Dobrym składnikiem dań mięsnych będą też jabłka Idared – mają one jędrny i lekko kwaskowaty smak.

Dlaczego jabłka?

Jabłka są popularnym składnikiem w naszej kuchni właśnie ze względu na wielość odmian i smaków w jakich występują. Ich wszechstronne zastosowanie pozwala każdemu znaleźć idealną formę, w jakiej może je spożywać.

Są także bardzo zdrowym dodatkiem do jadłospisu – zawierają błonnik, który zmniejsza cholesterol i zawartość glukozy. Zapewnia też poczucie sytości na długi czas, co może być przydatne dla osób na diecie odchudzającej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz