Artykuł sponsorowany

Jakie informacje należy zgłaszać do nadzoru budowlanego?

Jakie informacje należy zgłaszać do nadzoru budowlanego?

Kontakt z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego jest niezbędny podczas każdej inwestycji związanej ze stawianiem nowego budynku. Kontaktujemy się z nim na każdym etapie budowy – od jej rozpoczęcia, przez cały czas jej trwania, aż po oddanie domu do użytkowania. Co konkretnie należy zgłaszać do nadzoru budowlanego i jak sobie z tym poradzić, by nie złamać prawa?

Kontakt z powiatowym nadzorem budowlanym

Pierwszy kontakt inwestora z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego – PINB – odbywa się już w momencie, gdy zapadnie ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę. Wtedy kierujemy do inspektoratu zawiadomienie o rozpoczęciu robót budowlanych. Trzeba to zrobić przez ich rozpoczęciem. W zawiadomieniu musimy zawrzeć także oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązków kierowania przedsięwzięciem, oświadczenie inspektora nadzoru inwestorskiego o przyjęciu obowiązków nadzoru inwestorskiego (nie przy każdej inwestycji – jest narzucony w pozwoleniu na budowę lub powołuje go inwestor dobrowolnie), kserokopię pozwolenia na budowę oraz pierwszej strony Dziennika Budowy, a także informację zawierającą dane zamieszczone na budowie dotyczące ochrony zdrowia i bezpieczeństwa. Już na tym etapie mogą natomiast wyniknąć pewne problemy, dlatego warto sprawę powierzyć specjalistom z firmy Zyguła Przemysław zajmującym się obsługą wszystkich elementów budowy związanych z jej nadzorem.

Co zgłaszać do PINB w trakcie budowy?

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego może w każdej chwili sprawdzić, czy budowa przebiega zgodnie z wytycznymi projektu budowlanego. Chodzi o wyeliminowanie samowoli budowlanej. Jeśli pojawią się jakieś odstępstwa od projektu, to budowa może zostać nawet zatrzymana. I chociaż decyzję Inspektoratu można zaskarżyć, lepiej dmuchać na zimne. Dlatego tak istotne jest skorzystanie we własnym zakresie z usług profesjonalnej firmy zajmującej się nadzorem przebiegu robót budowlanych i niwelującej wszystkie powstające uchybienia w samym ich zarodku. Realizacja inwestycji nie musi być całkowicie zgodna z zatwierdzonym projektem budowlanym, bo ustawa dopuszcza pewne odstępstwa, ale z pewnością nie należą do nich np. odmienne usytuowanie budynku, inne rozmieszczenie okien czy stawianie domu o innych parametrach. W trakcie trwania budowy do PINB nie musimy zgłaszać zmiany na stanowisku kierownika budowy oraz inspektora nadzoru inwestorskiego (jeśli zostały powołany). Inwestor musi odebrać od takiej osoby pisemne oświadczenie o podjęciu właściwych obowiązków. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz