Artykuł sponsorowany

Jakie gazy określamy mianem technicznych?

Jakie gazy określamy mianem technicznych?

Gazy techniczne są stosowane od lat w wielu gałęziach przemysłu, w szczególności przy produkcji i przetwarzaniu żywności oraz obróbce metali. Są to specjalne mieszanki gazowe, szeroko wykorzystywane w różnych procesach technologicznych. Występują na ogół w wersji ciekłej lub sprężonej, mogą być palne, dzięki czemu umożliwiają podtrzymanie płomienia podczas procesu produkcyjnego. Dowiedz się o nich więcej.

 

Najpopularniejsze gazy techniczne

Do najpopularniejszych gazów technicznych zaliczają się:

  • chlor,
  • azot,
  • acetylen,
  • dwutlenek siarki.

Gazy te mają zróżnicowane zastosowania, przez co są doceniane przez wiele różnych branż.

 

Ciekły azot jest sprawdzonym środkiem chłodzącym, jest stosowany jako gaz obojętny, dzięki któremu można wytworzyć atmosferę ochronną.

 

Chlor z kolei umożliwia dezynfekcję wody, jest środkiem bielącym, a także jako surowiec do syntezy związków organicznych. Jest niezbędny do uzyskania kwasu solnego i rozpuszczalników.

 

Dwutlenek siarki służy do bielenia wełny oraz siarkowania beczek na wino i konserwacji, a więc podnoszenia trwałości przetworów owocowych i warzywnych. Jest wykorzystywany ponadto do syntezy kwasu siarkowego.

 

Podział gazów technicznych

 

Gazy techniczne można podzielić na:

  • gazy spożywcze,
  • gazy sprężone, które są wykorzystywane w przemyśle i usługach,
  • gazy ciekłe,
  • gazy palne, które służą podtrzymaniu płomienia w procesach przemysłowych,
  • gazy palne, które mają za zadanie dostarczać ciepło i wspomagać obróbkę termiczną w gastronomii oraz gospodarstwach domowych.

 

Pozostałe gazy techniczne

Popularnymi gazami technicznymi są również: dwutlenek węgla, tlen, etylen, metan, wodór, propan, butan, etan, helowce i freony. Jak wskazują specjaliści firmy Jula Gas, cechują się one odmiennymi właściwościami oraz różnym zastosowaniem. Wiele z nich jest stosowanych w procesach wytwórczych żywności.

 

Acetylen stosowany jest w syntezie chemicznych związków oraz procesach cięcia i spawania metali. Z kolei dwutlenek węgla pozwala utrzymać niskie temperatury, jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym, głównie do produkcji napojów gazowanych, a także w produkcji gaśnic przeciwpożarowych.

 

Etylen stanowi ważny element przemysłu chemicznego. Dzięki niemu uzyskuje się polietylen, aldehyd octowy, alkohol etylowy, paliwa ciekłe o wysokiej wartości i wiele innych substancji.

 

Freony są od lat stosowane w chłodnictwie oraz klimatyzacji. Są dyspergatorami środków owadobójczych, jednak z uwagi na konieczność ochrony warstwy ozonowej, są w znacznie mniejszym stopniu wykorzystywane. Hel jest stosowany głównie do napełniania termometrów gazowych oraz balonów, argon służy do napełniania żarówek.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz