Materiał Partnera

Jakie firmy mogą skorzystać z dobrodziejstw małej księgowości?

Jakie firmy mogą skorzystać z dobrodziejstw małej księgowości?

Założenie własnej firmy to najlepszy sposób na uniezależnienie się od pracy na etacie i spełnienie własnych ambicji zawodowych. Swoich sił w biznesie próbuje coraz więcej osób. Zanim jednak zacznie on przynosić określone przychody, początkujący przedsiębiorca zobowiązany jest do dopełnienia wielu formalności, by firma w ogóle mogła działać w sposób legalny. Jedną z nich jest wybór sposobu prowadzenia księgowości. Małe i średnie przedsiębiorstwa chętnie decydują się na wariant uproszczony. Co go wyróżnia?

Czym jest księgowość uproszczona?

Księgowość uproszczona, określana również mianem małej księgowości, umożliwia przedsiębiorcy rozliczanie się z urzędem skarbowym na prostych i przejrzystych warunkach. Z księgowości uproszczonej mogą skorzystać osoby fizyczne oraz firmy, których dochody roczne nie przekraczają 2 000 000 euro w przeliczeniu na walutę krajową. W momencie, gdy podatnik przekroczy ustalony limit, zobowiązany jest do prowadzenia księgowości pełnej, która jest znacznie bardziej skomplikowana i czasochłonna. Wymaga bowiem skrupulatnego uzupełniania ksiąg handlowych i odnotowywania każdej złotówki, która przepłynęła przez firmowe konta.

Kto może prowadzić małą księgowość i jakie są jej najpopularniejsze rodzaje?

Jak informuje specjalista z Biura Rachunkowego w Opolu – mała księgowość to rozwiązanie dedykowane:

  • osobom fizycznym,
  • spółkom cywilnym osób fizycznych,
  • spółkom jawnym osób fizycznych,
  • spółkom partnerskim,
  • spółkom socjalnym.

Warunkiem koniecznym jest jednak brak przekroczenia wspomnianego już limitu. Najpopularniejszym rodzajem rozliczenia, który wybierany jest przez przedsiębiorców w ramach małej księgowości, jest podatkowa księga przychodów i rozchodów oraz ryczałt ewidencjonowany. W pierwszym przypadku podatnik decyduje się na opodatkowanie dochodów firmy według skali ogólnej bądź za pomocą podatku liniowego. Jeśli chodzi o ryczałt ewidencjonowany to polega on na płaceniu przed podatnika określonej stawki, która uzależniona jest od przychodów przedsiębiorstwa.

Zalety małej księgowości

Największą zaletą małej księgowości jest jej prostota i wygoda użytkowania. Nie oznacza to jednak, że każdy podatnik, który nie orientuje się dobrze w rachunkowości, będzie potrafił bezbłędnie ją prowadzić. Zdecydowana większość właścicieli małych i średnich firm decyduje się na współpracę z biurem rachunkowym, któremu powierza wszelkie rozliczenia podatkowe przedsiębiorstwa. W ten sposób przedsiębiorcy mogą skupić się na rozwoju własnego biznesu, zyskując jednocześnie pewność, że księgowość firmy prowadzona jest w sposób profesjonalny i rzetelny.

Ponadto wiele biur rachunkowych oferuje swoim klientom szereg innych usług, które usprawniają funkcjonowanie firmy. Mowa tu chociażby o outsourcingu kadrowo-płacowym czy pełnej obsłudze ZUS. Dzięki księgowości online przedsiębiorcy mają możliwość podjęcia współpracy ze sprawdzonymi specjalistami z innego regionu kraju. Wszelkie dokumenty przekazywane są wówczas drogą elektroniczną lub pocztową. Jest to wygodne rozwiązanie, które niejednokrotnie pozwala przedsiębiorcy zaoszczędzić środki finansowe, które byłyby konieczne do zatrudnienia księgowego na etacie.

Opracowanie:
Opole, Koraszewskiego 7-9
tel. 606 365 637
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz