Materiał Partnera

Jakie elementy są sprawdzane podczas obowiązkowego przeglądu motocykla?

Jakie elementy są sprawdzane podczas obowiązkowego przeglądu motocykla?
Coroczne przeglądy motocykli są obowiązkowe i pozwalają uniknąć niebezpiecznych, zagrażających życiu wypadków. Wielu motocyklistów narzeka, że stanowią one jedynie niepotrzebny wydatek, gdyż większość czynności można wykonać samodzielnie w domu. Warto jednak pamiętać, że przegląd wykonany w stacji kontroli pojazdów jest dokładniejszy i gwarantuje bezpieczne podróże. Jakie dokładnie elementy sprawdzi mechanik?

Jak wygląda przegląd motocykla?

Przegląd w stacji kontroli pojazdów obejmuje wszystkie elementy i układy motocykla (m.in. światła, hamulce, pomiar hałasu itd.), dlatego wcale nie trudno o uzyskanie negatywnego wyniku. Jeśli jesteś początkującym motocyklistą, pamiętaj o obowiązujących terminach:

  • pierwsze badanie diagnostyczne wykonuje się pod 3 latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu;
  • drugie badanie po 24 miesiącach od pierwszego;
  • każde kolejne co 12 miesięcy od poprzedniego.

Wynik każdego badania technicznego trafia do centralnego systemu, dlatego właściciel maszyny jest zobowiązanych do usunięcia wszystkich ewentualnych usterek – również tych, które dopuszczają pojazd do dalszego użytkowania. Opłata za przegląd motocyklu wynosi obecnie 63 PLN, dlatego nie jest to duży wydatek w skali rocznej. Czas na wykonanie napraw po uzyskaniu negatywnego wyniku to 14 dni, a ponowne badanie diagnostyczne kosztuje do 36 PLN.

Warsztat samochody Marpol posiada stację diagnostyczną między innymi w miejscowości Wierzbie i od ponad 10 lat zajmuje się profesjonalną diagnostyką motocykli oraz innych pojazdów (w tym również autobusów, pojazdów zabytkowych i maszyn rolniczych).

Obowiązkowy przegląd to nie wszystko!

Doświadczeni i przezorni motocykliści wiedzą, że coroczne przeglądy nie są wystarczającym zabezpieczeniem przed wypadkami spowodowanymi niesprawnym jednośladem. Przed każdą trasą należy samodzielnie lub z pomocą mechanika przejrzeć elementy, które podczas codziennego użytkowania mogą być narażone na nadmierną eksploatację. Zaliczamy do nich przede wszystkim:

  • hamulce i amortyzatory;
  • płyny eksploatacyjne;
  • światła oraz kierunkowskazy;
  • układ kierowniczy;
  • poziom napompowania kół i stan zużycia opon;
  • ogólny stan ramy.

Wielu niebezpiecznych wypadków można byłoby uniknąć, gdyby motocykliści częściej i bardziej wnikliwie kontrolowali swoje pojazdy. Przyczyną kolizji nie zawsze jest nieuwaga kierowców i zbyt duża prędkość. Podczas przeglądu i szczegółowej diagnostyki warto poprosić mechanika o ewentualne instrukcje, w jaki sposób na co dzień kontrolować stan swojego motocykla.

Opracowanie:
Wierzbie, Główna 35
tel. 506 074 886
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz