Materiał Partnera

Jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany domu jednorodzinnego?

Jakie elementy powinien zawierać projekt budowlany domu jednorodzinnego?
Projekty budowlane to nie tylko szkice murów i rozplanowanych w nich pomieszczeń. Muszą zawierać szczegółowe obliczenia i informacje, które pozwolą na uzyskanie pozwolenia na budowę. Pamiętaj, że nawet kupując w biurze architektonicznym projekt gotowy, musi on przejść adaptację, aby był odpowiednio dostosowany do możliwości Twojej działki. Jakie elementy powinien zawierać projekt?

Adaptacja projektu gotowego – o czym pamiętać?

Wiele osób decyduje się na zakup gotowego projektu, gdyż mylnie sądzi, że będzie to jedynym wydatkiem. Nie wolno jednak zapomnieć o tym, że każdy tego typu projekt musi przejść proces adaptacji do określonej działki. Tego typu budynki nie zawsze odpowiadają lokalnym przepisom oraz możliwościom gruntu, dlatego wymagane są dodatkowe obliczenia, a w przypadku jakichkolwiek niezgodności – wprowadzenie stosownych zmian. Projekt gotowy po przekształceniu na budowlany musi zgadzać się z zagospodarowaniem terenu oraz przepisami narzucanymi odgórnie przez daną gminę.

Nie można jednoznacznie określić kosztów adaptacji, gdyż zwykle zależą one o wielkości projektu oraz ilości ewentualnych zmian, które są na niego nanoszone. Sam projekt można zakupić już za około 2 tysiące złotych, jednak jego adaptacja może wynosić dodatkowe kilka tysięcy.

Co powinien zawierać prawidłowo sporządzony projekt?

Żeby projekt był odpowiednio wykonany, warto wiedzieć, jakie elementy powinien zawierać. Profesjonalne biura architektoniczne doskonale wiedzą, co zawrzeć, aby pozwolenie na budowę zostało wydane. Do najważniejszy elementów projektu budowlanego zaliczamy:

  • Projekt zagospodarowania działki – musi być naniesiony na aktualną mapę.
  • Projekt architektoniczno-budowlany – zawiera zarówno projekt domu wykonany przez architekta, jak i wszystkie inne projekty branżowe (wentylacji, instalacji elektrycznej itd.).
  • Informację o obszarze oddziaływania obiektu i przyłączeniu działki do drogi publicznej.
  • Wszystkie opinie i uzgodnienia, które mogą być wymagane w zależności od indywidualnych przepisów dla danego regionu.
  • Oświadczenie potwierdzające wpis na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego.
  • W niektórych przypadkach również wyniki badań geologicznych i geotechnicznych, potwierdzające możliwość posadowienia danego obiektu budowlanego.

Biuro projektowe JTStudio zajmuje się między innymi kompleksowym wykonaniem projektów domów jednorodzinnych, według aktualnie panujących zasad. Ponadto, architekci z Imielina stosują innowacyjne rozwiązania, które pozwalają na jak najlepsze rozplanowanie przestrzeni, aby budynek był jak najbardziej funkcjonalny i wygodny dla domowników.

Opracowanie:
Imielin, Dobra 3
tel. 505 424 852
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz