Artykuł sponsorowany

Jakie elementy można pomalować farbą proszkową

Jakie elementy można pomalować farbą proszkową

Malowanie proszkowe stanowi świetną alternatywę dla tradycyjnych sposobów nakładania farby. Ponieważ nie wymaga rozpuszczalników i odbywa się na sucho, farba proszkowa jest znacznie bardziej ekologiczna niż zwykłe farby ciekłe.

Ochrona środowiska to jednak nie jedyny powód rosnącej popularności malowania i lakierowania proszkowego – przekonuje nasz rozmówca z firmy Vi-kolor. Powierzchnie chronione powłokami proszkowymi są znacznie trwalsze i odporniejsze na ścieranie, dzięki czemu przedmioty tak wykończone dłużej zachowują piękny wygląd i skutecznie opierają się korozji.

Możliwości malowania proszkowego

Technologią malowania proszkowego możemy wykańczać powierzchnie elementów metalowych, nadając im dowolny kolor oraz strukturę powłoki (połysk, mat, satyna). Dodatkowo, malowanie proszkowe eliminuje ryzyko powstawania zacieków, bąbli czy wklęsań na wykańczanej powierzchni.

Stosowanie malowania proszkowego

Malowanie proszkowe obecnie wykorzystane jest do pokrywania powierzchni niezliczonych elementów metalowych, ale także całych produktów, w niemal każdej branży. Metoda wykorzystywana jest m.in. w motoryzacji, produkcji mebli i sprzętu gospodarstwa domowego, po budownictwo.

Lakierowanie proszkowe w motoryzacji

Termoutwardzalne farby proszkowe szturmem zdobyły w pierwszej kolejności branżę motoryzacyjną. Wysokiej jakości powłoki w szerokiej gamie kolorów i wykończeń zostały szybko docenione przez miłośników samochodów. Bardzo popularnym wykorzystaniem farb proszkowych jest przede wszystkim malowanie felg samochodowych, ale także kołpaków, zderzaków, grillów, listew, a nawet przyczep.

Farby proszkowe w budownictwie

Malowanie proszkowe cenione jest wszędzie tam, gdzie architekci wykorzystują elementy aluminiowe. W związku z tym po tę technikę powszechnie sięga stolarka okienna i drzwiowa, zwłaszcza w budownictwie użytkowym.  Proszkowo maluje się także balustrady, płoty, ogrodzenia dźwiękoszczelne i wiele innych.

Nie sposób wymienić wszystkich elementów malowanych farbą proszkową, ponieważ ilość zastosowań jest uzależniona wyłącznie od naszej wyobraźni. Od obudów sprzętu elektronicznego, lodówek i tosterów, przez felgi samochodowe po elementy elewacji – wszędzie tam malowanie proszkowe już znalazło swoje miejsce.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz