Materiał Partnera

Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?

Jakie drewno kominkowe jest najlepsze?

Drewno kominkowe powinno mieć dużą wartość opałową i wydzielać ładny zapach podczas spalania. W sezonie grzewczym średnio zużywa się takie drewno od 5 do 15 m3, w zależności od tego, jak duże pomieszczenia się ogrzewa, częstotliwości palenia, a także warunków pogodowych. Warto więc zastanowić się nie tylko nad tym, jakie drewno kominkowe wybrać, ale również, gdzie je kupić i w jakich warunkach składować.

Drewno kominkowe – z drzew iglastych czy liściastych?

Z całą pewnością na drewno kominkowe nie warto wybierać tego z drzew iglastych. Ma w sobie dużo żywicy, która strzela podczas spalania i zostawia po sobie bardzo lepkie, trudne do usunięcia plamy. Zanieczyszcza również kominek. Poza tym drewno kominkowe nie powinno wydzielać dużo dymu i sadzy, żeby łatwiej było zachować ściany kominka i przewód kominowy w dobrej kondycji, a drewno z drzew iglastych nie ma takich właściwości.

Drewno z drzew liściastych jest pozbawione tych cech, dlatego właśnie takie gatunki, jak buk, dąb i grab są polecane na drewno kominkowe. Zawierają mało żywicy, spalają się równo i nie tworzy się przy tym dużo dymu. Najcenniejsze są pod tym względem drewna twarde, ponieważ ich spalanie generuje najwięcej ciepła. Z kolei drewno miękkie, np. lipa i topola, jest lekkie, co przekłada się na jego mniejszą kaloryczność. Najlepiej zrozumieć tę różnicę na przykładzie: 1 m3 wysuszonego drewna topolowego waży tyle samo, co 0,54 m3 grabiny, co znaczy, że trzeba by go spalić dwa razy tyle, żeby otrzymać tyle samo ciepła. Twarde drewno kominkowe ma też tę zaletę, że rzadziej trzeba dokładać je do ognia, bo spala się dłużej. W praktyce to także mniej potrzebnego do składowania miejsca.

Bardzo ważne jest również to, żeby nie używać jako drewna kominkowego starych drewnianych elementów, które były wcześniej zaimpregnowane, lakierowane albo pomalowane jakimkolwiek chemicznym preparatem. Może to być bowiem szkodliwe dla osób przebywających w pomieszczeniu. Zdecydowanie lepiej opał do kominka kupować w specjalnie do tego przeznaczonych miejscach, takich jak firma Drew Mat II sp. z o.o..

Jak sezonować drewno kominkowe?

Największą wartość opałową uzyskuje się z drewna, które było sezonowane od roku do dwóch lat. Jest tak dlatego, że zaraz po ścięciu drewno ma w sobie bardzo dużo wody (od 50 do 70%), a po okresie prawidłowego sezonowania jego wilgotność spada do 15–20%. To bardzo ważne, ponieważ duża zawartość wody w drewnie sprawia, że źle się pali i mocno dymi.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz