Materiał Partnera

Jakie drewno jest odpowiednie do palenia w kominku?

Jakie drewno jest odpowiednie do palenia w kominku?

Osoby posiadające w domu kominek mogą mówić o sporym udogodnieniu. Atmosfera, jaką stwarza lekko trzaskające drewno i subtelne światło płomienia w chłodne, jesienno-zimowe wieczory jest niepowtarzalna. Aby ją uzyskać, potrzebujemy dobrej jakości opału. Każde drewno jesteśmy w stanie spalić, nie każde jednak powinniśmy, lub po prostu jest to nieopłacalne. Sprawdźmy, jakie mamy rodzaje drewna kominkowego i czym się charakteryzują.

Przewaga drzew liściastych nad iglastymi

Przy zakupie drewna kominkowego pierwszą decyzją, jaką musimy podjąć to wybór między drzewem liściastym a iglastym. Bez wchodzenia w zbędne szczegóły: zdecydowanie lepszym wyborem jest drewno opałowe z wszelkiego rodzaju drzew liściastych. Buk, dąb, jesion, brzoza - to gatunki, których właściwości zdecydowanie przeważają sosnę, świerk czy jodłę. Palą się bardziej równomiernie i nie strzelają. Drzewa iglaste są natomiast bogate w żywicę, a jej spalanie powoduje gromadzenie się osadu na kominie i palenisku. Wbrew powszechnym mitom, drewno kominkowe nie powinno być zbyt wilgotne. Najlepiej, aby wilgotność utrzymywała się na poziomie 15%.

Rodzaje drewna opałowego

  • Drewno kominkowe klasyfikuje się oczywiście według gatunków drzew, z których jest pozyskiwane. Większość z nich można zakupić w tartaku Drew-Pol Drewno Kominkowo Opałowe Anna Biała. Oto właściwości wybranych typów drewna opałowego:

  • Brzoza - jeden z najpowszechniejszych rodzajów drewna kominkowego. Cechuje się przyzwoitą kalorycznością, dobrą dostępnością oraz łatwością w wysychaniu. Jest również łatwo dostępne.

  • Buk i Grab - jeśli mowa o drewnie kominkowym, to te dwa gatunki wyróżniają się podobnymi cechami. Oba są ciężkie i twarde, dzięki czemu są to jedne z najbardziej pożądanych materiałów opałowych do kominka.

  • Dąb - drewno o grubej korze, przez co trudno przesycha. Jest trwałe i trudne w rąbaniu, przez co lepiej spełnia się w przemyśle niż jako drewno opałowe.

  • Drzewa owocowe - ta specjalna grupa posiada w swych szeregach kandydatów na najlepszej jakości drewno opałowe. Jabłoń, grusza czy śliwa to materiały o cienkiej korze, niesamowitej gęstości i wysokiej wartości opałowej. Ponadto, niektóre gatunki drzew owocowych wydzielają podczas spalania przyjemne aromaty.

Opracowanie:
Słońsk, 3 Lutego 2 lok. 1
tel. 507 678 474
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz