Artykuł sponsorowany

Jakie drewno do konstrukcji szkieletowych wybrać?

Jakie drewno do konstrukcji szkieletowych wybrać?

Lite drewno i różne produkty drewnopochodne są używane do tworzenia szkieletu, izolacji i wykańczania domów. Tarcica konstrukcyjna, zwana również drewnem konstrukcyjnym, to drewno używane powszechnie do konstrukcji domów. Dzięki swoim właściwościom technicznym doskonale sprawdza się tam, gdzie potrzebne są duże rozpiętości.

Rodzaje tarcicy konstrukcyjnej

Lekka tarcica konstrukcyjna stosowana jest głównie w budownictwie mieszkaniowym domów jednorodzinnych. Drewno jako materiał konstrukcyjny jest przyjazne dla środowiska naturalnego, ponieważ nie podlega znacznym przemianom podczas przetwarzania, jest zasobem odnawialnym i magazynuje węgiel. Ciężkie drewno jest często używane do konstrukcji słupowo-ryglowych lub domów o konstrukcji drewnianej. Duże wymiary drewna mogą wytrzymać spore obciążenia i zapewniać optymalną rozpiętość – co więcej takie drewno jest ognioodporne.

Drewno konstrukcyjne, dostępne w ofercie Drew-Pol, łączone na mikrowczepy jest wytwarzane z krótkich, suchych kawałków drewna, które zostały obrobione na każdym końcu i połączone za pomocą wodoodpornego kleju strukturalnego. Technika ta jest korzystna dla środowiska, ponieważ wykorzystuje krótkie kawałki drewna do tworzenia gotowego produktu, który jest większy, bardziej stabilny i łatwiejszy do wyrównywania.

Drewno klejone warstwowo lub klejone

Drewno klejone to wielowarstwowy rodzaj drewna wytwarzany z kilku cienkich kawałków litego drewna połączonych odpornymi na pleśń klejami fenolowymi, które emitują bardzo małą ilość toksycznych chemikaliów. Proces ten umożliwia produkcję słupków i belek, które są mocne i dobrze nadają się do konstrukcji dachowej.

Drewno klejone krzyżowo (CLT)

Drewno klejone krzyżowo jest produkowane z wielu arkuszy drewna ułożonych jeden na drugim, a następnie sklejonych razem. Każda warstwa jest ułożona poprzecznie do następnej, co zapewnia wyjątkowo stabilne i mocne panele. Takie drewno posiada doskonałe właściwości termiczne i akustyczne, jest wysoce odporne na ogień i zapewnia wyjątkową wytrzymałość konstrukcyjną.

Płyta OSB

OSB to płyta wykonana z małych pasków drewna. Jest najczęściej używana jako poszycie zewnętrzne, a także środnik drewnianych belek dwuteowych. Płyta OSB wykorzystuje małe kawałki drewna odpadowego i jest łączona za pomocą fenolu-formaldehydu, znacznie mniej toksycznego substytutu mocznika-formaldehydu. Płyta OSB jest uznawana za tańszą alternatywę sklejki, czyli materiału budowlanego wykonanego z cienkich arkuszy forniru drewnianego łączonych ze sobą za pomocą klejów fenolowo-formaldehydowych. Sklejka jest stosowana do różnych elementów konstrukcyjnych, takich jak słupki w ścianach nośnych, ścianach działowych, belkach stropowych i wspornikach dachowych.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz