Materiał Partnera

Jakie dewocjonalia powinieneś mieć w domu?

Jakie dewocjonalia powinieneś mieć w domu?
Dewocjonalia to drobne przedmioty kultu religijnego, które pomagają umacniać wiarę. W Kościele Katolickim pełnią one wiele ważnych funkcji. Nie tylko ułatwiają modlitwę, ale też sprawiają, że czujemy się bliżsi Bogu i bezpieczniejsi. Wizerunki świętych oraz symbole religijne są obecne w życiu człowieka od setek lat. Jakie dewocjonalia powinien mieć w domu każdy katolik?

Krzyżyk lub obrazek  

Krzyżyk naścienny lub święty obrazek to podstawowy element, który pełni również funkcję dekoracyjną. Obrazek może przedstawiać wizerunek Trójcy Świętej lub wybranego przez siebie patrona, do którego często się modlimy. Wiele osób decyduje się na umieszczenie krzyżyka w dyskretnym i symbolicznym miejscu – na przykład nad drzwiami wejściowymi. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak umieszczenie go w centrum domu, w pomieszczeniu, w którym najczęściej się przebywa. Dzięki temu na krzyż można często spoglądać w ciągu dnia, poszukiwać w nim różnych inspiracji, wytchnienia od codziennych problemów oraz nadziei.  

Pismo Święte

Kolejnym ważnym przedmiotem jest Pismo Święte. Dla jednych jego posiadanie jest oczywiste, inni nigdy nie posiadali go w swojej biblioteczce. Istotne jest nie tylko samo zakupienie Pisma Świętego, ale również regularne jego czytanie. To właśnie w nim zawarta jest cała widza, na której opierają się zasady Kościoła Katolickiego. Trzeba jednak uważać, gdyż wydań Pisma Świętego jest wiele i nie wszystkie są zgodne z naszą wiarą. Najlepiej zakupić je w rzetelnym źródle np. sklepie z dewocjonaliami Artis. W ten sposób nie trzeba obawiać się, że Biblia będzie zawierała jakiekolwiek błędy lub teksty zaciągnięte z innego wyznania.

Komplet kolędowy

O tym zestawie wie każdy, kto regularnie przyjmuje w domu kolędę. Zwłaszcza gospodyniom zależy na tym, aby zestaw był kompletny i piękny. W jego skład wchodzi:

  • Krzyżyk – na stabilnej podstawie, najlepiej wykonany z materiału odpornego na korozję, aby służył latami.
  • Lichtarzyki – dwa lichtarze na świece, które ustawia się po obu stronach krzyżyka. Podobnie jak krzyż, powinny być wyprodukowane z trwałego surowca np. stali nierdzewnej.
  • Kropidło – dłuży do skropienia domu oraz jego mieszkańców wodą święconą.

Jako pojemniczek na wodę święconą można wziąć jakiekolwiek ozdobne naczynie lub po prostu szklany/porcelanowy talerzyk. Czasami podstawek na wodę święconą znajduje się w komplecie kolędowym, lecz nie zawsze wchodzi w skład podstawowego zestawu. Podobnie, jak w przypadku Pisma Świętego – zestaw kolędowy można bez problemu zakupić w sklepie z dewocjonaliami.

Opracowanie:
Poznań, os. Kosmonautów 104c lok. 9
tel. 61 828 08 79
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz