Artykuł sponsorowany

Jakie czynności wchodzą w zakres geodezyjnej obsługi budowy?

Jakie czynności wchodzą w zakres geodezyjnej obsługi budowy?

Czynności wykonywane przez uprawnionego geodetę są niezbędne do właściwej realizacji każdej inwestycji budowlanej. Zatrudnienie specjalisty, który wykonuje m.in. pomiary w terenie czy zajmuje się sporządzaniem opracowań kartograficznych to bardzo ważny element na budowie. Warto zdecydować się na geodezyjną obsługę budowy – co konkretnie wchodzi w jej zakres?

Niezbędna inwentaryzacja

Inwentaryzacja jest jednym z najważniejszych pojęć w kontekście geodezyjnej obsługi budowy. Dotyczy bowiem przede wszystkim etapu jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji – w tym okresie realizuje się inwentaryzację wysokościową. Geodeta uprawniony świadczący kompleksowe usługi w tym zakresie będzie w stanie zająć się również inwentaryzacją prac rozbiórkowych czy terenu po zdjęciu humusu. Zadba on o spis wszystkich drzew czy krzewów przeznaczonych do rozbiórki, co ułatwi pracę ekipom odpowiedzialnym za ich usunięcie.

Kompleksowa obsługa geodezyjna budowy to także założenie reperów roboczych. Istotnym elementem jest także wykonanie geodezyjnej osnowy realizacyjnej. Musi ona jednak spełniać kryteria dokładnościowe, które podawane są w specyfikacji technicznej przygotowanego wcześniej planu. Zajmie się tym geodeta Przemysław Padoł, który świadczy usługi geodezyjne i kartograficzne w pełnym zakresie, dbając również o tyczenie obrysu wykopu oraz krawędzi robót ziemnych. Jakie jeszcze czynności wchodzą w zakres geodezyjnej obsługi budowy?

Dokładnie skonstruowany budynek

Przy stawianiu obiektów budowlanych niezwykle istotna jest precyzja. To właśnie rzetelnie wykonana konstrukcja jest w stanie zapewnić użytkownikom maksymalne bezpieczeństwo oraz bezawaryjność. Niezbędne jest jednak zrealizowanie poszczególnych prac geodezyjnych, dzięki którym ekipa budowlana będzie w stanie wykonać budynek w sposób właściwy. Geodeta zajmie się zatem tyczeniem elementów projektu, a dzięki nowoczesnym urządzeniom i oprogramowaniu będzie też w stanie przygotować dane w formie trójwymiarowej. Specjalista sprawdzi również, czy usytuowanie szalunków fundamentów jest wykonane odpowiednio. Czynność tę wykonać powinien zarówno przed, jak i po betonowaniu.

Geodezyjna obsługa budowy to szereg niezwykle istotnych prac, do których zaliczyć można także bardzo ważne tyczenie wraz z inwentaryzacją tras sieci uzbrojenia – dotyczy to zarówno systemów podziemnych, jak i naziemnych czy nadziemnych. Tyczenie to jedna z podstawowych czynności geodezyjnych, która w ramach obsługi budowy jest wykorzystywana również przy badaniu pionowości szalunków ścian oraz ich poziomów. To właśnie w tym zakresie niezwykle istotna jest precyzja i rzetelne zrealizowanie wszelkich pomiarów, podobnie jak w przypadku kontroli geometrii i pionowości kominów lub innych wysokich obiektów.

Opracowanie:
Ostrowiec Świętokrzyski, Kopalniana 5
tel. 692 181 787
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz