Artykuł sponsorowany

Jakie czynniki mają wpływ na wartość walut w kantorze?

Jakie czynniki mają wpływ na wartość walut w kantorze?

Wartości walut na rynku mogą się zmieniać z godziny na godzinę. Nie da się ich przewidzieć w krótkim okresie ze względu na mnogość czynników, które na nie oddziałują. Wpływ na ogólne kształtowanie się rynku walutowego ma gospodarka światowa, a w szczególności wszelkie polityczne posunięcia. Decydując się na sprzedaż bądź kupno konkretnej jednostki monetarnej warto wziąć pod uwagę stan PKB oraz poziom inflacji danego państwa.

Kurs a światowa gospodarka

Tak naprawdę bardzo trudno jest przewidzieć, jak będzie kształtować się cena danej waluty w krótkim terminie. W przeciwieństwie do prognozowania pogody bardziej miarodajne są w tym przypadku rokowania średnio oraz długoterminowe. Przede wszystkim nie da się wyspekulować zdarzeń losowych, które w dużej mierze wpływają na kurs. Ponadto czynnikiem decydującym jest stan światowej gospodarki, na którą składają się decyzje przywódców państw, katastrofy naturalne, konflikty zbrojne, zamachy, a także działania banków centralnych. Dopiero po zaistnieniu takich okoliczności i ich uwzględnieniu można dokonać analizy oraz w mniejszym bądź większym przybliżeniu określić, w jaki sposób będzie kształtować się wartość na przykład amerykańskiego dolara, polskiej złotówki, czy też franka szwajcarskiego.

Produkt Krajowy Brutto

To zjawisko obrazujące stan państwowej gospodarki. Jej rozwój pociąga za sobą wzrost PKB, a także umocnienie się na rynku waluty. Uważa się go za miernik efektów pracy, a dokładniej mówiąc, określa w jednostce pieniężnej danego państwa dochód, jaki wytworzyli jego obywatele oraz imigranci zajmujący się na jego terenie pracą zarobkową. Dobry stan PKB przekłada się na wzrost produkcji, napływ obcego kapitału, a w konsekwencji popyt na walutę. Jak powszechnie wiadomo, duży popyt na dany towar lub usługę sprzyja podwyższaniu na nie cen. Tak więc zdecydowanie lepiej kupować obce jednostki monetarne, na przykład w Kantorze Wiek w Warszawie, w sytuacji, gdy PKB danego państwa jest niskie. Podobnie rynek staje się atrakcyjniejszy gospodarczo, gdy w kraju następuje wzrost stóp procentowych. To w takiej sytuacji zagraniczni inwestorzy lokują swój kapitał, chętnie kupując walutę, chcąc osiągnąć satysfakcjonujące zyski.

Poziom inflacji

W ekonomii ma niezwykle ważne znaczenie zasada, według której sytuacja, gdy kraj ma niską inflację i wysoki wzrost gospodarczy skutkuje solidnym umocnieniem jego waluty na rynku. Wiąże się to bezpośrednio z koniecznością zakupu danej waluty oraz uiszczenia w niej opłaty eksporterom. W przypadku wysokiego poziomu inflacji eksport zaś nie jest tak opłacalny, a kontrahenci przyjmujący towar z danego kraju niechętnie decydują się na jego kupno, jak i nabycie jednostki pieniężnej. Tego rodzaju zjawisko ekonomiczne ma także wpływ na zaciągnięte kredyty walutowe. Koszty związane z przewalutowaniem są zdecydowanie niższe, jednakże wzrasta stopa procentowa, a co za tym idzie również koszty odsetek.

Opracowanie:
Warszawa, al. Jana Pawła II 82
tel. 880 373 553
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz