Materiał Partnera

Jakie części samochodowe zakupić przy wymianie sprzęgła?

Jakie części samochodowe zakupić przy wymianie sprzęgła?

Sprzęgło w samochodzie jest jednym z podstawowych układów, od których zależy mobilność auta. Odpowiada ono za elastyczne w pierwszej fazie i sztywne w drugiej, sprzęgnięcie obrotów silnika ze skrzynią biegów, a za jej pośrednictwem z kołami. Ta funkcja pozwala zarówno na miękkie zmienianie biegów w trakcie jazdy, jak i ruszania z miejsca. Element ten, jak wiele innych zużywa się i jako taki wymaga wymiany.

Dlaczego sprzęgło podlega zużyciu? Jego działanie oparte jest na tarciu i podobne jest do działania hamulców w odwróconej formie, czyli nadawania prędkości skrzyni biegów. Przez krótki czas, kiedy obroty nie są zgrane, sprzęgło działa w częściowym poślizgu, przenosząc jedynie tylko część oddawanego momentu obrotowego. W praktyce jest to bardzo funkcjonalne i proste rozwiązanie, niestety prowadzące do zużywania się okładzin ciernych. Ma to miejsce szczególnie przy ruszaniu z miejsca oraz przy ciągnięciu przyczep.

Kiedy konieczna jest wymiana sprzęgła?

W pewnym momencie tarcza ślizga się zbyt dużo i często i wówczas wymaga wymiany. Decydując się na wymianę sprzęgła, powinniśmy zaopatrzyć się w następujące części:

  • Tarczę sprzęgłową,
  • Docisk sprężynowy tarczy,
  • Łożysko wyciskowe,
  • Smar sprzęgłowy.

Przy pracach serwisowych wszystkie te elementy wymagają jednoczesnej wymiany w komplecie. Na siłę można niektóre z nich użyć ponownie, jednak jest to niezalecane postępowanie. Nowy zestaw posłuży 100 tys. km i więcej, wymieniany wybiórczo nie daje żadnych gwarancji kilometrów ani tym samym bezawaryjności działania.

Chcąc użytkować auto ergonomicznie i ekonomicznie zarazem, pilnujmy techniki jazy i w odpowiednim momencie wykonujmy serwis części samochodowych podlegających naturalnemu zużywaniu się. Kupując części samochodowe w komplecie ze sprawdzonych źródeł, jak chociażby firma Zlev-Car Piotr Sobotka, masz możliwość uzyskania nie tylko atrakcyjnych cen, ale przede wszystkim dotrzymania gwarancji producenta.

Wymieniając sprzęgła pamiętaj o częściach uzupełniających

Operacja wymiany sprzęgła jest czasochłonna i nie opłaca się tutaj pozostawiania starych części, gdyż te przyspieszą zużycie zakładanych nowych elementów. Poza wspomnianymi częściami zamiennymi dodatkowo mogą być potrzebne:

  • Uszczelniacz skrzyni biegów,
  • Uszczelniacz wału korbowego,
  • Osłony i uszczelniacze przegubów półosi.

Jeżeli któryś z tych elementów wykazuje oznaki wycieku bądź poci się, musi być bezwzględnie wymieniony. Zaolejenie tarczy sprzęgłowej oznacza koniec jej życia, a ponowna wymiana to jak wspomniano, kosztować będzie sporo kolejnych roboczogodzin.

Opracowanie:
Rybie, Raszyńska 36
tel. 510 324 699
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz