Artykuł sponsorowany

Jakie cele mają szkolenia sepowskie?

Jakie cele mają szkolenia sepowskie?

Jest grupa zawodów, którą cechuje konieczność posiadania odpowiednich uprawnień. Aby je uzyskać, należy odbyć kurs, a następnie zdać egzamin. Jednymi z branż, gdzie bez uprawnień ani rusz, są elektryka i energetyka. Nic dziwnego – bezpieczne obchodzenie się z energią elektryczną wymaga wiedzy i sprzętu. Aby móc dozorować i eksploatować urządzenia i instalacje, trzeba odbyć tzw. szkolenia sepowskie.

Po co przeprowadza się szkolenia sepowskie?

Tak zwane szkolenia czy też kursy sepowskie są organizowane pod nadzorem Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP). Wyróżnia się dwa typy szkoleń: G1, czyli kursy elektryczne, oraz G2, czyli kursy energetyczne. W ramach każdego z tych kursów można wybierać między szkoleniami z zakresu eksploatacji lub dozoru. Czym to się różni? Zapytaliśmy o to specjalistę ze szkoły Galileum:

Eksploatacja to podstawowe uprawienie, które powinien mieć każdy pracownik zajmujący się jakkolwiek instalacjami i urządzeniami elektrycznymi lub energetycznymi. Szkolenia z zakresu dozoru są przeznaczone raczej dla kadry kierowniczej i właścicieli firm.

Niezależnie od przedmiotu i zakresu, szkolenia sepowskie służą temu, aby przygotować kandydata do egzaminu, którego zdanie daje uprawnienia do wykonywania zawodu.

Wymagania i program szkoleń sepowskich

W szkoleniach przygotowujących do egzaminów sepowskich może wziąć udział każdy, kto skończył 18 lat i ma wykształcenie minimum podstawowe. Co szczególnie istotne, uczestnicy szkolenia nie muszą mieć wykształcenia elektrycznego.

Program jest tak ułożony, aby osoba, która ukończy kurs, miała wiedzę niezbędną na egzaminie, a więc dotyczącą:

  • urządzeń, instalacji i sieci – ich budowy oraz eksploatacji,
  • aparatury kontrolnej i pomiarowej,
  • bezpiecznego i racjonalnego korzystania z urządzeń, sieci i instalacji,
  • zabezpieczania się przed porażeniem prądem podczas pracy.

Po ukończeniu kursu można przystąpić do egzaminu. Po jego zdaniu Stowarzyszenie Elektryków Polskich wydaje dokument poświadczający uprawnienia. Są one wiążące przez okres 5 lat.

Organem egzaminującym jest Stowarzyszenie Elektryków Polskich. Aby uprościć procedurę, warto skorzystać z usług szkoły, która ma możliwość zorganizowania nie tylko kursu, ale też egzaminu. Możliwe są szkolenia sepowskie w ramach naboru otwartego lub szkoleń zamkniętych dla zorganizowanych grup (np. pracowników jednej firmy). W ramach naboru otwartego szkolenie trwa 6 godzin lekcyjnych i kończy się egzaminem. W naborze zamkniętym szkoleniowiec przyjeżdża w ustalone miejsce, np. do siedziby firmy, tak aby nauka przebiegała w komfortowych warunkach. Możliwe jest dostosowanie programu szkolenia do indywidualnych potrzeb.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz