Artykuł sponsorowany

Jakie cechy powinny mieć budynki inwentarskie dla niosek i brojlerów?

Jakie cechy powinny mieć budynki inwentarskie dla niosek i brojlerów?

W Polsce bardzo często fermy drobiu nie mają pochlebnych opinii. Projektowaniem obiektów inwentarskich powinny zajmować się biura, które specjalizują się w architekturze budynków przeznaczonych dla drobiu i do celów rolniczych. Te muszą zostać wybudowane w taki sposób, aby zapewniać zwierzętom dobrostan i minimalizować negatywne oddziaływanie takiej hodowli na środowisko.

Systemy chowu kur

W przemysłowej hodowli drobiu istnieją dwa podstawowe cele utrzymywania zwierząt - produkcja jaj (nioski) oraz produkcja mięsa (brojlery). W każdym z nich da się z kolei wyodrębnić kilka sposobów utrzymywania zwierząt. Jednymi z najbardziej popularnych są: ściółkowy oraz klatkowy. W pierwszym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, ptaki przebywają na głębokiej ściółce, mając jednocześnie możliwość swobodnego przemieszczania się po zamkniętym obiekcie, korzystania z grzęd, basenów piaskowych. Ten system charakteryzuje się tym, że jest najbardziej zbliżony do naturalnych warunków. Jest jednym z częściej wybieranych przez hodowców, zwłaszcza że bez przeszkód można połączyć go z wolnym wybiegiem na świeżym powietrzu.

Drugi z kolei oznacza, że zwierzęta nieustanie przebywają w odpowiednio wyposażonych klatkach, zapewniających im realizację podstawowych potrzeb. Znacznie lepszą alternatywę dla takiego chowu stanowi stworzenie wolier pozbawionych jednej ściany, dzięki czemu nioski lub brojlery bez problemu mogą do nich wchodzić lub z nich wychodzić. Niezależnie od wybranego systemu, zaprojektowaniem budynków powinien zająć się architekt, który ma doświadczalnie w zakresie obiektów inwentarskich dla rolnictwa, na przykład z biura Piotra Jóźwika, którego siedziba znajduje się w Lublinie.

Podstawowe wymagania projektowe

Dla efektywnej hodowli drobiu - czy to w celu produkcji jaj, czy też mięsa, należy zadbać o dobrostan ptaków. To niezwykle istotne także ze względu na Ustawę o ochronie zwierząt oraz bezpieczeństwo i higienę chowu. Nowoczesne obiekty tego typu z reguły są w dużym stopniu zautomatyzowane, stąd też w projekcie powinny zostać uwzględnione między innymi systemy zbioru jaj, dozowania pasz oraz wody do picia. Nie można również zapomnieć o prawidłowej instalacji wentylacyjnej, która służy odprowadzaniu wilgoci, toksycznych gazów i zapewnia dopływ świeżego powietrza. Tak samo istotne będą: klimatyzacja z automatyczną regulacją temperatury, utrzymującą ją na poziomie 15-20 stopni Celsjusza, czy też zamgławiacze. Ponadto kurniki muszą zostać wykonane z materiałów zapewniających dobrą izolacyjność termiczną.

W projekcie budynków dla drobiu trzeba wziąć pod uwagę wymagania związane z ochroną środowiska i dane zawarte w dokumencie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na okolicę. Minimalne odległości budynków inwentarskich to:

  • 50 metrów od dróg lokalnych,
  • 300 metrów od zabudowań mieszkalnych,
  • 500 metrów od innych ferm i gospodarstw.

Warto nadmienić, że w skład obiektów inwentarskich na fermie muszą wchodzić nie tylko kurniki, ale również odchowalnie, wychowalnie, magazyny pasz oraz wyposażenia hodowlanego, jak i budynki socjalne czy też administracyjne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz