Artykuł sponsorowany

Jakie cechy powinno posiadać dobre drewno opałowe?

Jakie cechy powinno posiadać dobre drewno opałowe?

Drewno jest jednym z najbardziej uniwersalnych surowców. Jest stosowane jako materiał konstrukcyjny, budowlany oraz stolarski. Co więcej, może z powodzeniem służyć do ogrzewania budynków w procesie spalania. Proces wytwarzania energii z tego surowca jest znacznie mniej szkodliwy niż w przypadku wykorzystania paliw kopalnych. W tym artykule dowiesz się, jakie parametry powinno posiadać dobrej jakości drewno opałowe i jak je przechowywać.

Właściwości drewna opałowego

Drewno jest surowcem towarzyszącym człowiekowi od zarania dziejów. Wykorzystywane jest do bardzo wielu celów począwszy od wykonywania stolarki meblowej, okiennej i drzwiowej, konstrukcji dachów, do produkcji przedmiotów codziennego użytku, a skończywszy na zastosowaniu jako materiał do produkcji energii, służący do ogrzewania budynków mieszkalnych. Drewno opałowe z powodzeniem sprawdzi się jako główne źródło pozyskiwania energii cieplnej w piecach przed modernizacja cieplną czy retortowych lub jako jego dodatkowy czynnik cieplny głównie w kominkach z płaszczem wodnym. Stosowanie drewna jest dobrą alternatywą, znacznie bardziej ekologiczną dla spalania węgla, które w Polsce wciąż jest popularne. Podczas spalania drewna wydziela się znacznie mniejsza ilość zanieczyszczeń i szkodliwych substancji, aniżeli w przypadku  wspomnianego węgla.

Drewno opałowe dużo mniej niszczy również piece, kominy i inne elementy instalacji grzewczej. Poza tym można znacznie łatwiej pozyskać ten surowiec, gdyż jest łatwo dostępny. Wystarczy udać się do sprawdzonej firmy Drewno kominkowe i opałowe Mariusz Mróz, gdzie zakupisz wysokiej jakości surowiec o bardzo dobrych parametrach oraz odpowiedniej wilgotności. Materiał opałowy można pozyskać z drzew iglastych, jak i liściastych. Drewno pozyskane z iglaków posiada gorszą jakość ze względu niższą kaloryczność i posiadanie znacznej ilości żywicy, wpływającej na wyższe zadymienie podczas spalania oraz powstawanie sporej ilości popiołu. Z kolei drewno opałowe liściaste wyróżnia się wyższą kalorycznością, dużą gęstością, a przez to twardością i równomierniejszym procesem spalania.

Jak przechowywać drewno na opał?

Aby przechowywane drewno opałowe miało odpowiednie parametry musi być właściwie przechowywane. Powinno być ono pocięte na fragmenty i porąbane oraz ułożone w suchym i przewiewnym miejscu, jak np. szopa, wiata. Najlepiej, aby w miejscu magazynowania występowała cyrkulacja powietrza i żeby była ona ulokowana od strony południowej. Jest to ważne, żeby docierało do niej jak najwięcej naturalnych promieni słonecznych. Trzeba pamiętać, ze nie powinno się układać drewna opałowego bezpośrednio na gruncie, gdyż ulegnie zawilgoceniu. Wspomniana wilgoć jest niezwykle ważna, aby przeprowadzać efektywny proces spalania dający jak najwięcej ciepła.

Wilgotność powinna wynosić od 15 do 20% i aby ją uzyskać trzeba drewno świeżo ścięte wysuszyć w suszarni lub poddać sezonowaniu, przechowując je i paląc nim w piecu dopiero w kolejnym roku. Świeże drewno może posiadać nawet 70% zawartości wody, co będzie skutkowało bardzo niską wydajnością energetyczną, co powoduje że proces ogrzewania jest nieoptymalny. Doświadczona firma Drewno kominkowe i opałowe Mariusz Mróz z Pułtuska posiada szeroki wybór iglastego i liściastego drewna opałowego i kominkowego sezonowanego (układanego na paletach) oraz takiego, które należy samodzielnie porąbać. Firma ta posiada drewno o różnej twardości i suchości podchodzące z drzew tj. brzoza, buk, grab, osika, sosna czy dąb.

Opracowanie:
Pułtusk, Przemiarowska 16
tel. 606 970 728
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz