Artykuł sponsorowany

Jakie cechy powinna mieć dobra odzież ochronna?

Jakie cechy powinna mieć dobra odzież ochronna?

Bezpieczeństwo i higiena pracy obejmuje wiele aspektów organizacji przestrzeni, w której przebywają pracownicy, a także ich właściwe zachowanie podczas wykonywania zadań. Ogromny udział ma w tym odzież oraz sprzęt spełniające wymagania określone w prawie pracy. Zapewnienie takiego należy do obowiązków pracodawcy. W artykule radzimy, na co należy zwracać uwagę.

Zadania odzieży ochronnej

Regulacje dotyczące BHP wyróżniają dwa rodzaje odzieży noszonej przez pracowników. Są to odzież robocza oraz odzież ochronna. Pierwsza z wymienionych dostosowana jest do charakteru pracy wykonywanej na danym stanowisku i jako taka może być spotykana nie tylko w zakładach przemysłowych, ale też w innych sektorach, na przykład gastronomii. Do tej kategorii zaliczymy również ubrania z logo firmy noszone między innymi przez pracowników sklepów. Przepisy BHP nakazują stosowanie odzieży roboczej w sytuacji, gdy istnieje zagrożenie zabrudzenia lub zniszczenia ubrań pracowników. Ponadto może być też wykorzystana do budowania wizerunku firmy.

Odzież ochronna ma nieco inny cel. Jej zadanie to ochrona użytkownika przed zagrożeniami związanymi z wykonywaniem pracy na danym stanowisku. Towarzyszyć jej zatem będzie sprzęt BHP w postaci różnego rodzaju masek, półmasek, hełmów czy kapturów powietrznych. Podobnie jak odzież robocza musi być dostosowana do specyfiki zawodu, ponadto jednak ma być czynnikiem gwarantującym w pewnym stopniu bezpieczeństwo zdrowia i życia pracownika. Odzież ochronna znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pracownik ma bliski kontakt z wysoką lub niską temperaturą, substancjami chemicznymi i biologicznymi, a także obsługuje maszyny czy urządzenia. Będzie niezbędna podczas prac prowadzonych na zewnątrz, gdzie warunki atmosferyczne mogą stanowić pewne zagrożenie.

BHP w każdych warunkach

Jak już wspomnieliśmy, zapewnienie odzieży ochronnej czy roboczej jest jedną z powinności pracodawcy. Zobowiązany jest on bowiem do stworzenia bezpiecznych warunków, a odpowiednie wyposażenie pracowników odgrywa tu niezwykle ważną rolę. Dobierając zatem odzież ochronną, należy zwrócić uwagę na jej jakość oraz to, czy spełnia określone normy w zakresie bezpieczeństwa. Te powinny być potwierdzone stosowanym certyfikatem lub atestem. Przepisy BHP również regulują kwestie dotyczące tego, jakie formy ochrony muszą być stosowane w danych warunkach pracy, na przykład użycie odblaskowych elementów w odzieży przeznaczonej do pracy w warunkach utrudnionej widoczności.

Niezależnie jednak od tego, gdzie używana będzie odzież BHP, musi być wykonana z mocnych, trwałych materiałów, które zapewnią swobodę ruchów i jednoczesną skuteczną ochronę przed przewidzianymi czynnikami ryzyka. Producenci środków ochrony osobistej wychodzą naprzeciw rosnącym potrzebom firm i proponują szeroki wybór różnych elementów odzieży. W kwestii sprzętu przeznaczonego do ochrony indywidualnej takiego jak pochłaniacze par i gazów oferowane przez firmę Endeco zwrócić należy uwagę na dopasowanie pod względem klasy środków. Typ A1 zapewni ochronę przed gazami i parami organicznymi. Natomiast A1B1E1K1 może być stosowany podczas prac, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z gazami, parami organicznymi oraz nieorganicznymi, parami kwaśnymi, dwutlenkiem siarki, amoniakiem, a także jego pochodnymi. To, czym należy się kierować to kod barwny przypisany do danej klasy zagrożeń.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz